TVRadyo

AMB/Weidmann: Ülke tahvili alımı reformları kesintiye uğratabilir

AMB/Weidmann: Ülke tahvili alımı reformları kesintiye uğratabilir

AMB Yönetim Kurulu Üyesi Weidmann, "Ülke tahvili satın alımı programının Euro Bölgesi'nde yapısal reformları ve bütçe konsolidasyonunu zayıflatacağına ilişkin endişeliyim" dedi

13 Şubat 2015 Cuma, 05:05 Güncelleme: 13 Şubat 2015 Cuma, 12:45

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Jens Weidmann, Euro Bölgesi'nde daha önce alınan bir çok tedbiri desteklediğini, ancak AMB'nin ülke tahvili satın alımı programını acil ihtiyaç olarak görmediğini ifade etti.

Weidmann, Londra'da yaptığı konuşmada ülke tahvili satın alımı programına karşı şüpheli yaklaştığını belirterek, "AMB Yönetim Kurulu'nun içinde bulunduğu zor durumu kabul ediyorum ve Euro Bölgesi'nde daha önce alınan bir çok tedbiri destekledim. Ancak, bence bu özel önlem (ülke tahvili satın alımı) için acil ihtiyaç yoktu" ifadelerini kullandı.

Şu an için Euro Bölgesi'nde deflasyonist bir süreç görüldüğünü dile getiren Weidmann, deflasyonun kendi kendini güçlendirme riskinin hala çok düşük olduğunu ve bunun bir çok AMB Yönetim Kurulu üyesi tarafından da bu şekilde kabul edildiğini bildirdi.

Enerji fiyatlarının deflasyonda etkili olduğunu aktaran Weidmann, "Deflasyonun temel sebeplerinden bir tanesi geçici olması beklenen enerji fiyatlarındaki keskin düşüş. Bu nedenle tüm ekonomik tahminler, enflasyon oranının durgun bir tempoda da olsa, orta vadede artacağını tahmin ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

"Ülke tahvili alımı, reformları kesintiye uğratabilir"

"Ülke tahvili satın alımı programının Euro Bölgesi'nde yapısal reformları ve bütçe konsolidasyonunu zayıflatacağına ilişkin endişeliyim" diyen Weidmann, AMB'nin devlet tahvili alımı programının Avrupa'daki reformları kesintiye uğratabileceğine işaret etti.

Yunanistan'a ilişkin de değerlendirmede bulunan Jens Weidmann, şunları kaydetti:

"Yunanistan'ın yapısal ve mali sorunlarını çözmesi için gerekenleri yapması kendi çıkarına olacaktır. Yunanistan'ın desteğe ihtiyacı devam edecek ancak sadece anlaşmanın sağlanması durumunda destek verilebilir. Bu arada, Yunanistan'ın borç oranı çok yüksek ama ortalama vadesi oldukça uzun ve ortalama faiz oranı oldukça düşük. Bu nedenle, daha fazla borç indirimi Yunanistan'ın likidite durumunu çok fazla değiştirmez."

Öte yandan, AMB ocak ayındaki toplantıda Euro Bölgesi'ndeki fiyat istikrarını sağlamak için parasal genişleme kararı almış ve devlet tahvilini de kapsayan aylık 60 milyar euroluk tahvil alacağını açıklamıştı.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 97.027 0,94
USD/TRY 6,2775 1,25
EUR/TRY 7,3963 1,12
EUR/USD 1,1776 -0,01
FAİZ 25,40 0,32
ALTIN/ONS 1.208,07 0,07
BRENT 78,98 0,36
Yukarı