Advertisement

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu, barış gücünün ülkeye davet edilmesi konusunda Birleşmiş Milletler'e (BM) başvurulmasına karar verdi.

Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun, doğudaki ateşkese rağmen çatışmaların yaşandığı Debaltseve'den Ukrayna askerlerinin geri çekilmesinin ardından toplanması için çağrıda bulunduğu Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu, ülkeye BM barış gücünü davet etme konusunu ele aldı.

Kurulda konuşan Poroşenko, talimatı üzerine bu konunun incelendiğini kaydederek, "Bizim için en iyi format Avrupa Birliği'nin polis misyonu. Bu, Rusya ve onun desteklediği ayrılıkçılar tarafından barış sürecinin temin edilmediği bir ortamda güvenliğin daha verimli bir güvencesi olur" ifadesini kullandı.

Poroşenko, Minsk görüşmeleri sırasında, ateşkes sürecine riayet edilmeyebileceği olasılığından dolayı Almanya, Fransa ve Rusya liderleriyle de bu konuyu görüştüğünü hatırlattı. Poroşenko, kurul kararının ardından, buna ilişkin resmi istişarelerin başlatılacağını dile getirdi.

Ayrılıkçıların Debaltseve'den çıkacak Ukrayna askerlerine "ellerinde beyaz bayraklarla esir olarak çıkmalarını" şart koştuğunu anlatan Poroşenko, Debaltseve'deki Ukrayna askerlerinin ayrılıkçılar tarafından kuşatıldığına ilişkin haberlerin asılsız olduğunu vurguladı.

Poroşenko, "Rus askerleri ve ayrılıkçıların AGİT gözlemcilerine Debaltseve'ye girmesine imkan vermediğinden dolayı Ukrayna askerlerinin diğer bölgeye konuşlandırılmasına karar verdiğini" kaydetti. Şimdiye kadar 2 bin 475 Ukrayna askerinin Debaltseve'den çıktığını kaydeden Poroşenko, barışın sağlanacağına inandığını ve Ukrayna'nın bu savaşı kazanacağını söyledi.

Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Sekreteri Aleksandr Turçinov da kurul toplantısında, Ukrayna'nın BM barış gücünün ülkeye davet edilmesi konusunda BM'ye başvurmasına ve ülkede sıkıyönetim ilan edilmesine ilişkin yasada değişikliklerin yapılmasına karar verildiğini belirtti.

Ukrayna'nın doğusundaki ateşkese rağmen çatışmaların yaşandığı Debaltseve'de, son günlerde 22 Ukrayna askerinin öldüğü, 150'den fazla askerin de yaralandığı bildirildi

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı yetkilisi Gennadiy Vorobyev, Debaltseve'den çıkarılan Ukrayna askerlerini Artemisk'te ziyaret eden Devlet Başkanı Petro Poroşenko'ya, kentten çıkarılan askerler hakkında bilgi verdi.

Vorobyev, son günlerde 22 Ukrayna askerinin Debaltseve'deki çatışmalarda hayatını kaybettiğini ifade ederek, ayrıca 150'den fazla askerin ise yaralandığını belirtti. Vorobyev, Çarşamba saat 17.00 itibarıyla 2 bin 459 Ukrayna askerinin Debaltseve'den çıkarıldığını ifade ederek, ayrıca 200'den fazla askerin aracın da kentten çıkarıldığını dile getirdi.

Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Debaltseve'den çıkan askerlerle bir araya gelerek bir süre sohbet etti. Poroşenko, ayrıca Debaltseve'den çıkarken cesaret gösteren 128 Numaralı Dağ Piyade Tugayı Komutanı Sergey Shaptala'yı "Ukrayna kahramanı" unvanı ile ödüllendirdi.

Devlet Başkanı Poroşenko, Çarşamba sabahı doğuya hareket etmeden önce Kiev'de yaptığı açıklamada, askerlerin yüzde 80'inin silahlarıyla Debaltseve'den ayrıldığını belirtmişti. Ayrılıkçıların liderleri ise yüzlerce Ukrayna askerinin silahlarını teslim ettiğini, Debaltseve'de "temizlik" yapmaya başladıklarını iddia etmişti.

Donetsk'e bağlı Debaltseve, ayrılıkçıların elindeki iki büyük kent Donetsk ve Luhansk arasında köprü işlevi görmesi nedeniyle bölgede stratejik öneme sahip. Debaltseve, ayrıca Ukrayna ordusunun kontrolündeki batıya uzanan karayolu ve demiryollarının üzerinde yer alıyor. Ukrayna'da taraflar arasında Pazar gününden itibaren başlayan ateşkes anlaşması olmasına rağmen, son günlerde ayrılıkçıların bu kente saldırıları sürüyordu.

AA