Advertisement

Saatlik işgücü maliyeti endeksi, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,8 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014'ün 4. çeyreğine ilişkin "İşgücü Maliyeti Endeksi"ni açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2014 yılının 4. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,8 artış gösterdi.

Sektörel ayrıma göre incelendiğinde, endeks değerindeki artış oranı, sanayi sektöründe yüzde 2,8, inşaat sektöründe yüzde 3,5 ve hizmet sektöründe yüzde 1 oldu.

- Saatlik kazanç endeksi

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi söz konusu dönemde yüzde 1,5 artış gösterdi.

Endeks değerlerindeki artış oranları, sanayi sektöründe yüzde 1,6, inşaat sektöründe yüzde 3 ve hizmet sektöründe ise yüzde 1,2 olarak belirlendi. Saatlik kazanç endeksinde, söz konusu dönemde en yüksek artış yüzde 3 ile inşaat sektöründe gerçekleşti.

- Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki döneme göre yüzde 3,9 artış gösterdi.

Endeks değerinde, sanayi sektöründe yüzde 6,8, inşaat sektöründe yüzde 5,1 ve hizmet sektöründe yüzde 1,6 artış gözlendi.

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde, 2014 yılı 4. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre en yüksek artış yüzde 36,7 ile madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe görüldü.

AA