Advertisement

Dolar euro karşısında, ABD’de hayal kırıklığı yaratan ekonomik verilerin yatırımcıları görünümlerini yeniden düzenlemeye yöneltmesi ile 1.10 dolar yakın seviyeden işlem görüyor.

ABD’de Çarşamba günü açıklanan veri, dayanıklı tüketim malları siparişlerinin Şubat ayında gerilediğini gösterdi. Bu durum dolara olan talebi düşürdü. Dolar, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin geçtiğimiz hafta faiz oranları, enflasyon ve büyüme tahminlerini düşürmesinin ardından 3 yıldan uzun bir sürenin en büyük düşüşünü kaydetti. Görülmesi beklenen para birimi dalgalanmaların göstergesi geçtiğimiz ay yükseliş gösterdi.

New York’taki Credit Agricole SA Döviz stratejistlerinden Mark McCormick, “Dolar ABD ekonomik verilerindeki sürprizlere karşı savunmasız” dedi.

Dolar euro karşısında, Çarşamba günü yüzde 0.4 zayıflamasının ardından Tokyo saati ile 09:08’de 1.0964 dolardan işlem gördü.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi, Çarşamba günü yüzde 0.1’den az gerilemesinin ardından 1,185.87 puandan yatay bir seyir izliyor. Endeks geçtiğimiz hafta yüzde 2.2 gerileyerek Ekim 2011’den bu yana en büyük düşüşü gösterdi.