Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed Başkanı Janet Yellen, faiz artışının bu yıl gerçekleşmesini beklediğini ifade ederken, sıkılaşmanın aşamalı olacağını ve tahmin edilebilir bir yol izlenmeyeceğini söyledi.

San Francisco'da bir konuşma yapan Fed Başkanı Yellen ''Şartların federal fonlama oranlarında bu yıl faiz artışını gerektirmesini bekliyorum. Diğer Fed yetkilileriyle genel beklentimiz, önümüzdeki birkaç yılda faiz oranlarının aşamalı bir biçimde artması'' diye konuştu.

Yellen sözlerine ''İlk artışın ardından, yetkililer belirli aralıklarda önceden tespit edilmiş ve benzer seviyedeki artışları içeren bir sıkılaşma sürecini takip etmeyecek'' diye devam etti.

Politikanın ekonomik koşullara göre belirleneceğini belirten Yellen ''Sıkılaşma hızlanabilir, yavaşlayabilir ve duraksayabilir. Hatta reel aktivite ve enflasyondaki beklenen gelişmelere göre yön değiştirebilir'' dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Mart 2015 Pazar, 11:48 Misafir Artışlar yavaş olacağı için olumlu yorumlayanlar olacaktır belki ama bence bizim piyasalar için en kötüsü FEDin faiz artışını bu şekilde yapması. Önümüzdeki iki üç yıl boyunca ABDden gelecek her veri piyasalar üzerinde risk oluşturacak ve artışlar uzun bir sürecegi için Çin işkencesi gibi olacaktır.
27 Mart 2015 Cuma, 22:00 Misafir artık tamamdır .dollar gücünün ilk raunduna başlanacaktır.bu raundlar 7 raund yani7 yıl