Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,  Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü yeni hizmet binası açılış töreni öncesinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Yemen'in dünya petrol üretimindeki payı binde 2 civarında. Bu da çok ciddi bir miktar değil" diyen Yıldız, şöyle devam etti:

"Ama dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan'ın geçiş yolu üzerinde olması, hatta Basra'da batıya giden bütün petrol ihracıyla alakalı konuların her birisinin geçiş yolunda olması dünya ham petrol fiyatlarını yüzde 5'ler civarında tetikledi. Her zaman söylüyoruz, 'bu yalnızca teknik konu olmaktan çıkar, yalnızca petrol arzı ve talebi olmaktan çıkar istikrarsızlığın getireceği kalemler olarak ortaya çıkar' demiştik. Yemen'de de öyle oldu. Tabii ki Müslümanların arasındaki mezhep çatışmalarının ekonomik tarafını bir yana bırakırsak siyaseten de sosyal olarak da bir kanayan yaradır. Bunun bir an önce bitmesini nihayetlenmesini temenni ediyoruz."

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Mart 2015 Pazartesi, 08:55 Misafir taner bey fiyatlara iyi baksın. petrol aynı, yemen doları tetiklemiş olmasın ? dolar maşallah artmak için zaten bahane arıyor. yemendeki savaşın dolarla ne ilgisi var çözebilene aşk olsun.
30 Mart 2015 Pazartesi, 04:59 Misafir japon mühendis, köprü kablosu kopuyo,onur yapıp intihar ediyo,bizde 300 madenci ölüyo,bizim bakan koltukta devam..
30 Mart 2015 Pazartesi, 04:53 Misafir benzine zam gelecek ya, yerinin hazırlıyor, sanki biz takip etmiyoz petrol fiyatlarını. bloomberg sagolsun.dünyadan haberdarız..