Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ülke genelinde birçok bölgedeki elektrik kesintilerine ilişkin, "Bunun farklı sebepleri olabilir. Şu anda bizim için önemli olan şebekeyi tekrar ayağa kaldırmak. Bu çok sık rastladığımız bir olay değil" dedi.

Yıldız, Slovakya'daki temasları sırasında, Türkiye'deki elektrik kesintilerine ilişkin soruları yanıtladı.

Kesintilerin birçok sebebi olabileceğine işaret eden Yıldız, "Bunu arkadaşlar araştırıyorlar. Amacımız normalde bütün vatandaşlarımızın, sanayicilerimizin o enerjiyi alması, kullanması şeklinde olacak" diye konuştu.

Yıldız, Ankara'da Sincan, Balgat ve TBMM dahil olmak üzere birçok yere elektrik verilmeye başlandığına belirterek, "Bu bizim istemediğimiz, sevmediğimiz bir olay. Bunun farklı sebepleri olabilir. Bu farklı sebeplerini inşallah bütün detaylarına gireceğiz. Şu anda bizim için önemli olan şebekeyi tekrar ayağa kaldırmak. Bu çok sık rastladığımız bir olay değil" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de enerji yetersizliği gibi bir durumun söz konusu olmadığını vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:

"Saat 10.36 itibarıyla arzımızın fazla talebimizin de az olduğu zamanlardan bir tanesi. Sabah 7.30, 8.00, 8.30 civarında talebin tüketimin daha fazla olduğunu görüyoruz. O açıdan enerji yetersizliği diye bir şey söz konusu değil.

İletim hatlarından veya bir manevra dediğimiz bir hadiseden kaynaklanıyor olabilir. Bunun sebeplerine net olarak değineceğiz. Ben birebir sıcağı sıcağına da takip ediyorum. Ankara Gölbaşı'nda da enterkonnekte sisteminin bulunduğu merkezde bir kriz merkezi var. Orada bu yakınen takip ediliyor. Gelişmeleri de ben buradan yaklaşık her saat kamuoyu ile paylaşacağım" dedi.

Yıldız, elektrik kesintilerinin nedeninin siber saldırı olup olmadığına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

"Tabii, soru üzerine sayın Başbakanımız o cevabı vermiş. Bu az mı ihtimaldir çok mu ihtimaldir, ben şu anda onu söyleyemem. Siber bir saldırı mıdır, bunu da söyleyemem. Teknik olarak bizim skala merkezlerimiz var. Enterkonnekte sistemin tamamının gözetildiği yönetildiği skala merkezlerimiz var.

Acaba skala merkezleri, bölgeleri izole etmediği için mi bunlar oldu? Yani her bir lup her bir daire kendi içerisinde bunları yönetmesi gerekirdi, ondan mı kaynaklandı? Teknik açıdan bir operasyonel hata mı var? Yoksa bir siber saldırı mı var? İzole etmesi gereken yerde bloke olan bir durum mu var? Bunların her birisini dakikalık demiyorum, anlık takip ediyoruz.

Kayıtların hepsinin çıkartılacağını belirten Yıldız, şöyle devam etti:

"Şu anda aslolan bir an önce bu sistemi ayağa kaldırmak. Sevmediğimiz bu durumdan hızlıca kurtulmak. O yüzden sebebini o veya bu şekilde kesin bir cümle söylemekten şu dakika içerisinde kaçınmam lazım. Bu kadar geniş bir alanda çok sık rastlamamıştık. 380 kw'lık kısımda, en yüksek gerilim dediğimiz kısımda enerjilenme başladı. 154 kw'lık trafolarla beraber bunları değiştiriyoruz. Bunların kademe kademe bu gerilimlerin düşürülmesi lazım. Ben çok uzun sürmemesini temenni ediyorum. Teknik bir konu olduğu içinde son derece ihtiyatlı olunması, dikkat edilmesi gereken bir operasyon."

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
31 Mart 2015 Salı, 19:43 Misafir tüm türkiyenin elektiriği bir yeremi bağlı allahtan savaş yok istila olsa bi günde elegeçirirler demekki meclis bile kesilmiş yazıklar olsun , her il ayrı olsun acil durumlarda diğer ille bağlantı kurulabilecek şekilde düzenlemeler yapılsın bi sürü baraj var ..
31 Mart 2015 Salı, 12:20 Misafir paralelciler yapmış olmasın yada tırafoya kedi girmiştir yüzde yüz
31 Mart 2015 Salı, 12:19 Misafir kesin paralelciler yapmıştır