Advertisement

Çin hisseleri, imalat sanayi göstergesinin beklenmedik şekilde genişleme göstermesinin ardından 7 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

XJ Electric Co. ve China Communications Construction Co., sanayi şirketlerinde yüzde 4’lük bir yükseliş görülmesine öncülük etti.

Çin’in imalat sanayi göstergesi Mart ayında toparlanma göstererek teşvik çabalarının dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde fabrikaları desteklemeye başladığına işaret etti. İstatistik Kurumu ve Pekin’de bulunan Çin Lojistik ve Satın Alma Federasyonu verilerine göre imalat sanayinin resmi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Şubat ayındaki 49.9 seviyesinden Mart ayında 50.1’e yükseldi. 50’nin üzerindeki sayılar genişlemeye işaret ediyor. China Construction Bank Corp., hükümetin Mayıs ayında banka mevduatları için bir sigorta sistemi başlatmayı planladığını duyurmasının ardından bankalardaki yükselişleri hızlandırdı.

Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 1.5 yükselerek yerel saat ile 13:132te 3,804.08 puana geldi. Hong Kong’da Hang Seng China Enterprises yüzde 1.6 artış gösterdi. CSI 300 Endeksi yüzde 1.8 yükseldi.

Singapur’daki ABN Amro Bank NV Asya hisseleri araştırma müdürü Daphne Roth, “PMI kesinlikle destek sağladı. Sermaye piyasası reformu devam ediyor ve hükümetin piyasayı destekleme esnekliği bulunuyor” dedi.