Advertisement

IMF'nin açıkladığı verilere göre gelişmekte olan ülkelerdeki toplam Döviz rezervi geçtiğimiz yıl içinde 114.5 milyar dolar azalarak 7.75 trilyon dolar oldu. Gelişen ülkelerin rezervleri 20 yıldır ilk kez geriledi. Gerilemeye gelişen ülkelerdeki düşen rekabetçilik, sermaye çıkışları ve abd para politikasıyla ilgili endişeler neden oldu. Geçen yılın ikinci çeyreği sonunda gelişen ülke rezervleri 8.06 trilyon dolara kadar çıkarak rekor kırmıştı.

Financial Times'ın anketine göre gelişmekte olan ülkeler için “rekor rezerv” dönemi geçmişte kaldı. Ekonomistler önümüzdeki dönemde de döviz varlıklarında daralma görebileceğini belirtiyor. Ekonomistlere göre bu daralma, gelişen ekonomilerin ABD ve Avrupa borç alımlarına devam etmesini de zorlaştırarak Batı'daki büyümeyi de etkileyebilir.

HSBC ekonomistlerinden Frederic Neumann, “eEer gelişmekte olan ülkeler artık döviz depolamıyorsa, küresel mevduat bolluğu gerçekte olduğundan daha çok görünebilir” dedi. Neumann ayrıca, Batı'da para politikaları sıkılaşırken dünyanın gelişen ülke rezervlerinin geri dönüşünden mahrum kalmasının “acılı” olacağını söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Nisan 2015 Perşembe, 11:58 Misafir doların tahtı sallanıyor demek ki