Advertisement

Garanti Bankası'nın, 2015 yılı ilk çeyrekte konsolide olmayan net karı 784,8 milyon lira oldu.

Garanti Bankası, 31 Mart 2015 tarihli finansal tablolarını açıkladı. Bankanın konsolide olmayan finansal tablolarına göre, bu yılın ilk çeyreğindeki net karı, 784 milyon 771 bin TL oldu.

Bankanın aktif büyüklüğü 231 milyar 397 milyon 142 bin TL'ye ulaşırken, nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla ekonomiye 185 milyar 507 milyon 592 bin TL destek sağladı. Bankanın özkaynak karlılığı yüzde 13,2, aktif karlılığı ise yüzde 1,5 seviyesinde gerçekleşti.

Banka konsolide finansal tablolarına göre ise, bu yılın ilk çeyreğinde 259 milyar 774 milyon 539 bin TL aktif büyüklüğe ulaştı. Bankanın mevduat büyüklüğü 141 milyar 89 milyon 569 bin TL, nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla ekonomiye sağladığı destek 196 milyar 174 milyon 724 bin TL düzeyinde gerçekleşti.

Bankanın 2015 yılı ilk çeyreğinde konsolide net karı 953 milyon 419 bin TL seviyesinde gerçekleşirken, özkaynak karlılığı yüzde 15,4, aktif karlılığı ise yüzde 1,6 oldu.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, piyasalardaki oynaklığın çok yüksek seyrettiği 2015 yılının ilk çeyreğinde, bilançosunu uluslararası normlara paralel risk parametreleriyle yöneten bankanın, güçlü sermayesi ve sağlam aktif kalitesiyle müşterilerinin yanında olmaya devam ettiğini kaydetti.

Geçen yılın sonundan beri kredilerini yüzde 8 büyüterek sektörün üzerinde bir performans sergilediğini ifade eden Özen, "19 binden fazla Garanti çalışanı, tüm Türkiye'yi kapsayan 1.000'i aşan şube ağı, 4 binden fazla Paramatik, yılda 68 milyondan fazla müşteri temasıyla Alo Garanti ve sosyal platformlar aracılığıyla ihtiyaçları yakından takip edip doğru analizler yaparak, tüm paydaşları için düşünüyor ve yaratıyor. Teknolojiyi etkin kullanma yönündeki avantajımız ve çevikliğimizle, değer katmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Ekonomiye desteği kesintisiz sürdürdüklerini belirten Özen, KOBİ'lerin dijitalleşmesine destek olurken, hayatlarını kolaylaştıracak ve maliyetlerini azaltacak çözümler üreterek, sürdürülebilirliklerine katkı sağlamak için çalıştıklarını aktardı.

- "Daha fazla kadının iş hayatına katılması için çalışıyoruz"

Özen, girişimci KOBİ'lere Garanti'ye gelerek, tüm bankacılık işlemlerini en uygun koşullarda ve tek çatı altında yapabilecekleri ürünler hazırladıklarını belirterek, 2006 yılından bu yana, girişimci kadınları ayrı bir segmentte değerlendiren Türkiye'nin ilk özel bankası olarak, daha fazla kadının iş hayatına katılması için çalıştıklarını vurguladı.

Türkiye'de sağlıklı bir finansal gelecek kurmak için, tüketicileri birikime teşvik etmenin vazgeçilmez bir gereklilik olduğunu ifade eden Özen, "Garanti olarak birikim yapmanın ne kadar kolay olduğunu ilk adımda görebilecekleri, yalın bir birikim yaklaşımı geliştirdik. Müşterilerimizi tasarrufa yönlendirme konusundaki misyonumuzu, onların hayatını kolaylaştıracak uygulamalarla desteklemeye devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

AA