Advertisement

Fed politika yapıcıları, ekonomideki yavaşlamanın önemini azaltarak 2015’in ikinci yarısında faiz oranlarının artırılması ihtimaline kapıyı açık bıraktı. ABD ekonomisi ilk çeyrek dönemde yüzde 0.2 büyüyerek neredeyse durma noktasına geldi.

Çarşamba günü iki gün süren toplantının ardından yapılan açıklamada, Başkan Janet Yellen ve meslektaşları ekonomideki yavaşlamanın kısmen “geçici faktörlere” bağlı olarak gerçekleştiğini belirtiler ve büyümenin “ılımlı bir hıza” ivmeleneceği yönündeki görüşlerini yinelediler.

New Jersey’deki Wrightson ICAP LLC başekonomisti  Lou Crandall, “İlk çeyrekte zayıflığı tanımada açık sözlüler. Ancak faiz artırımına gitmeyecekleri yönünde sinyal vermekten kaçındılar” dedi.

Pittsburgh’taki PNC Financial Services Group kıdemli ekonomisti Gus Faucher, “Yetkililer, ekonominin ivmelenmesini ve işgücü piyasasının sıkılaşmasını beklediklerini açıkça belirttiler. İşler beklendiği gibi giderse Eylül ayında faiz artırımı gelebilir” dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Nisan 2015 Perşembe, 10:38 eren.beskardes@gmail.com son 100 yılın en soğuk kışını geçirdi amerika, özellikle doğu bölgesi. ben küçülse şaşırmazdım. toparlanma çok hızlı olacak, bu rakamlar sadece geçici.