Advertisement

Dünyanın en büyük varlık fonu olarak bilinen 900 milyar dolarlık Norveç Refah Fonu, Janus Capital’den Bill Gross ve Doubleline Capital’den Jeffrey Gundlach’a katılarak Avrupa’nın tarihi tahvil rallisinin sona ermeye yaklaştığını savunuyor.

Çarşamba günü rekor seviyede getiri açıklayan Oslo merkezli fonun yöneticisi Yngve Slyngstad, 2.5 trilyon kronluk (328 milyar dolar) tahvil portfolyosunda daha kısa vadeli tahvillere ağırlık vermeyi değerlendirdiklerini belirtti. Bu da faizler arttığında bu tahvillerin iyi performans göstereceği anlamına geliyor.

Slyngstad verdiği bir röportajda, “Faiz oranları sabit olduğu veya düştüğü sürece portfolyoda daha kısa vadeli tahviller olması ile birlikte daha geniş piyasalarda geride kalıyor olacağız” dedi.

Avrupa genelinde tahvil faizleri, yatırımcıların teşvik destekli rallinin ne kadar sürdürülebileceğini sorgulamaya başlaması ile Çarşamba günü yükseliş gösterdi. Gross geçtiğimiz hafta 10 yıl vadeli Almanya tahvillerinin “kısa ömürlü” olacağını söyledi. Gundlach ise Almanya tahvilleri karşısında işlem yapmayı değerlendirdiğini belirtti.

10 yıl vadeli Almanya tahvil faizi Perşembe günü yüzde 0.28 seviyesinde yatay seyretti. Çarşamba günü 12 baz puan yükseliş görülmüştü.