Advertisement

ABD’de Tüketici Güveni, Amerikalıların finansal görünümleri ile ilgili daha iyimser hale gelmeleri ile birlikte Nisan ayında 8 yıldan uzun bir sürenin en yüksek ikinci seviyesine yükseldi.

Michigan Üniversitesi’nin Cuma günü yaptığı açıklamaya göre Nisan ayı için olan nihai endeks Mart ayındaki 93 seviyesinden 95.9’a yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı 96 seviyesindeydi.  Nisan ayı öncü verisi 95.9 idi.

İş güvencesinin güçlenmesi ve ücret artışlarındaki ivmelenme güvenin yükselmesine destek olarak tüketicileri tasarruftan ziyade harcama yapmaya teşvik etti. Düşük akaryakıt maliyetleri ve işgücü piyasasındaki iyileşme, Fed’in faiz oranlarını artırmayı değerlendirmesine rağmen hane halklarını desteklemeyi sürdürecek.

New York’taki High Frequency Economics ABD başekonomisti Jim O’Sullivan, “Güven son birkaç ayda yüksek seviyelerden gerileme gösterdi ancak veri yine de net bir ivmelenmeye işaret ediyor. Veri tüketici harcamalarındaki hızlanma ile uyumlu görünüyor” diye konuştu.