Advertisement

Türkiye'nin G-20 dönem başkanlığı kapsamında, 6-8 Mayıs'ta İstanbul'da "G-20 Uluslararası Vergi Sempozyumu" düzenlenecek.

Maliye Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleştirilecek sempozyumla, G-20 ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri ile diğer ilgili hükümet yetkilileri, iş dünyası, sivil toplum örgütleri, uluslararası kuruluş temsilcileri ve akademisyenler bir araya gelecek.

Sempozyumla gelişmekte olan ve düşük gelirli ülkelerin de G-20'nin vergi ve diğer ilişkili konularla ilgili çalışmalarından faydalanması hedeflenirken, bu kapsamda bir de platform oluşturulacak.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve OECD/Mali İşler Komitesi Başkanı Masatsugu Asakawa'nın konuşmaları ile başlayacak sempozyuma, 60'a yakın ülkeden 300'e yakın temsilcinin katılması bekleniyor.

Sempozyumda, ele alınacak konular ise şöyle: G-2O Vergi Gündemi, Dijital Ekonomi, Finansal İstikrara Katkı, Vergi Kurallarının Gerçek Küresel Değer ile Uyumlaştırılması, Matrah Aşındırması ve Kar Kaydırması (BEPS) Konusunda Ekonomik Perspektif, Uluslararası Konsensüs, Banka Gizliliğinden Otomatik Bilgi Değişimine, Gelişmekte Olan Ülkeler ve Otomatik Bilgi Değişimi.

AA