Advertisement

Uluslararası kreditörlerle Yunanistan arasında süren ve henüz sonuçsuz kalan müzakereler 110 günü aştı.

Avrupa Birliği liderleri 21-22 Mayıs tarihlerinde Letonya'nın Riga kentinde bir araya gelerek Yunanistan'ın kurtarma yardımına yönelik konularda yeniden görüşmelerde bulunacak.

Başbakan Alexis Tsipras, zamanın daraldığı yönündeki baskılar nedeniyle uluslararası kreditörlerle yapılan müzakerelerde kırmızı çizgilerinden vazgeçmeyeceklerini belirterek geri adım atmayacakları mesajını verdi.

Tsipras: "Her kim zamanımız daraldığı için kırmızı çizgilerimizden vazgeçeceğimizi veya ödün vereceğimizi düşünüyorsa bunu aklından çıkarmalı" dedi.

Almanya’da ING baş ekonomisti Carsten Brzeski, “Taraflar arasında üçüncü bir anlaşmaya ihtiyaç olduğunu ancak ufukta böyle bir şeyin gözükmediğini” belirterek, “Ya üçüncü bir kurtarma paketi üzerinde anlaşılacak ya da Grexit yaşanacak. Sürecin neresinden bakarsanız bakın, bu ikisi dışında başka bir çözüm yolu gözükmüyor" şeklinde konuştu.

Kreditörlerin emeklilik sistemine yönelik reform ve maaşlarda kesintiler noktasındaki taleplerinin karşılanmayacağını ve hükümetin bu konuda geri adım atmayacağını kaydeden Tsipras, Yunan halkına verdikleri sözün arkasında durduklarını belirterek, kamuoyuna bu konuda içlerinin rahat olması mesajını verdi.

Müzakereler neticesinde anlaşmaya varılması gerektiğinin ve bu konuda çaba sarf ettiklerinin altını çizen Tsipras, anlaşmanın tek bir tarafa yönelik değil, her iki tarafın da çıkarına olması gerektiğini de hatırlattı.