Advertisement

Eğer siz ABD’de bütün şirketilerin bütün hisselerini sattıysanız ve bu parayı tüm fabrikaları satın almak için kullandıysanız elinizde bir miktar para kalacaktır. Bu ayı piyasasında gerçeklikten kopmuş olan fiyatların arkasındaki matematiği özetliyor.

Bu kavram, 2002 yılında ölen Yale Üniversite'si öğretim üyesi Nobel iktisat ödüllü James Tobin tarafından geliştirilen ve Q oranı adı verilen hesaplama ile somutlaştırıldı. Tobin’in Q oranına göre, ABD hisse senetleri dayanak varlıkların maliyetinden yüzde 10 fazla değerlendi. Bu artış, 1929 iflası ve internet balonu’dan çok daha ciddi bir değerlenmeye karşılık geliyor.

Yatırımcıların boğa piyasası kalıcılığını anlamaya çalışmaları ile birlikte değerleme araçları Wall Street etrafında yeniden kullanılmaya başlandı. Bu boğa piyasası 60 yıl içindeki en uzun ikinci değerlenme olarak göze çarpıyor. SG Warburg'un yatırım biriminin 77 yaşındaki eski başkanı Andrew Smithers’a göre, parasal genişleme nedeniyle ortaya çıkan çarpıklıkları aydınlatan bir gösterge olduğu için Q oranı şu anda geçerlidir.

Londra’da ki Smithers & Co‘nun kurucusu Smithers katıldığı bir röportajda “Parasal genişleme, bana göre çok tehlikeli bir politikadır. Çünkü varlık fiyatlarını yukarı çekmiştir. Tarihten de biliyoruz ki bu riskli. Yüzde 80 oranında değerlenmiş bir Borsayla karşı karşıya olduğumuz birçok güvenilir hesaplama tarafından ortaya konmuştur” yorumlarında bulundu.