Advertisement

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Avrupa'nın önde gelen sanayi ve telekomünikasyon şirketilerinin yöneticileriyle bir araya geldi.

"Avrupa sanayisi için dijitalleşmenin fırsatları ve zorlukları ile küresel olarak rekabet edebilirlik" ana gündemiyle Başbakanlıkta düzenlenen toplantıya, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de katıldı.

Merkel, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, Avrupa'da dijitalleşmede başarılı olmak için uygun koşulların geliştirilmesinin önemine değindi. Merkel, dijitalleşmeden tümüyle yararlanmak için ortak kurallar koymak gerektiğini kaydetti.

Bu alanda AB ülkelerinin kendi başına çok sayıda inisiyatifi hayata geçirdiğine, ancak Avrupa düzeyinde ortak bir girişim olmadığına dikkati çeken Merkel, "Birlikte hareket edersek başarılı oluruz" dedi.

Merkel, toplantıya Avrupa'nın önde gelen sanayi ve telekomünikasyon şirketlerinden 20 yöneticinin katılmasının önemli olduğunu kaydetti.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande da dijitalleşme alanında ortak bir pazarın oluşturulmasının yanında finansman, vergilendirme ve mesleki eğitimde net kurallar geliştirilmesinin altını çizerek, "Avrupa'nın örnek olması lazım" dedi.

Kişisel özgürlüklerin ve bilgilerin korunmasına da dikkati çeken Hollande, yeni kurulmuş şirketlerin gelişmesi için bunlara finansman ayrılmasını istedi.

AB Komisyonu Başkanı Juncker de, dijital devrimin gücünü birinci sanayi devrimiyle karşılaştırılabileceğini söyledi.

Avrupa'daki şirketlerin sadece yüzde 1,7'sinin üstün teknolojiyle iş yaptığını, yüzde 41'inin ise bunu kullanmadığına işaret eden Juncker, iç pazarda bu alanın desteklenirse Avrupa ekonomisinin ek olarak yıllık 415 milyar euro fayda sağlayacağını ifade etti.

Liderler, toplantı öncesinde borç krizindeki Yunanistan konusuna değinmezken, konunun toplantıda ele alınabileceği belirtildi.

AA