Advertisement

Japonya ekonomisi, ilk çeyrek dönemde ilk tahmin edilen daha hızlı bir büyüme kaydetti. Büyümenin artmasında, işletme yatırımlarının daha güçlü bir ivmelenme göstermesi ve stokların yükselmesi etkili oldu.

Gayrisafi yurtiçi hasıla, yıllık bazda yüzde 3.9 genişledi. Öncü tahmin yüzde 2.4 seviyesindeydi. Bloomberg anketine katılan 26 ekonomistin tahminlerinin medyanı yüzde 2.8’lik bir büyümeye işaret ediyordu.

NLI Research Institute ekonomisti Tarı Saito, “Japonya toparlanma yolunda. Japonya Merkez Bankası açıklanan veri ile rahatlamış olmalı. Çünkü veri ek önlem alınmasına ihtiyaç olmadığına işaret ediyor” dedi.

Başbakan Shinzo Abe, şirketleri nakit stoklarını ve rekor seviyedeki karlarını ekonomiye aktarmaları için teşvik etmeye çalışıyor. Japonya ekonomisi nüfusun daralması ve borçların artması zor durumda. Yatırımlar 2008 yılı seviyelerinin altında seyrederken, tüketici harcamaları hala geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen satış vergisi artırımından olumsuz etkileniyor. Öte yandan stokların yükselmesi bu çeyrekte büyümeyi aşağı çekebilir.

İşletme yatırımcları bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 2.7 yükseldi. İlk tahmine göre yüzde 0.4’lük bir artış bekleniyordu.