Advertisement

Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) "Ekonomi Basını Başarı Ödülleri" geleneksel "Yaza Merhaba" etkinliğinde sahiplerini buldu.

BloombergHT Ekonomi Koordinatörü Özlem Dalga televiyon söyleşi-ropörtaj kategorisinde Eski AMB Başkanı Jean-Claude Trichet ile ropörtajı ödüle layık görüldü.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, törende yaptığı konuşmada, ekonomi gazetecilerini kutlayarak, programa katılımın ve heyecanın ekonominin ne kadar iyi yolda olduğunu gösterdiğini söyledi.

Önceleri sadece Ankara'yı takip eden ekonomi basınının daha sonra İstanbul'u ve Anadolu'yu, şimdi de tüm dünyayı yakından takip ettiğini ve bilgilendirdiğini aktaran Aydın, "Onlar bizi, biz onları izliyoruz ve aramızda sağlıklı bir iletişim var" dedi.

Türkiye ekonomisinin büyümeye devam ettiğini belirten Aydın, bankacılık sektörünün istikrar içinde ve sürdürülebilir bir büyümeden yana olduğunu ifade etti.

Büyümenin sürdürülmesinde özkaynaklarını güçlü tutarak ve büyüterek istihdam sağlayacak yatırımları finanse etmenin kendilerinin sorumluluğu olduğunu vurgulayan Aydın, şunları kaydetti:

"Genel seçimlerde gördük ki Türkiye çok güçlü bir demokrasi geleneğine sahiptir. Güçlü demokrasisi, işleyen piyasaları, sağlam makro yapısı ile gelecek vadeden ülkemiz, istikrar arayan çok sayıda ülke için örnektir. Bu özellikleriyle Türkiye geleceği aydınlık olan bir ekonomisiyle bugüne kadar yatırım yapanları yanıltmadı. Belki geç kaldıkları için üzülenler vardır ama gelmek isteyenler için hala zaman var."
 
"EGD modeli Türkiye'ye örnek olabilir"
 
EGD Başkanı Celal Toprak, Türkiye'de özlem duyulan havayı EGD'de yaşadıklarını belirterek, "Farklı düşüncelerde olmamıza karşın ekonomi gazeteciliği ortak noktasında bir araya geldik ve bunu başardık. EGD'nin uyguladığı modelin Türkiye'ye örnek olmasını diliyorum" dedi.

Etkinliğe, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç, TBB Genel Sekreteri Ekrem Keskin, İSO Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz'un da aralarında bulunduğu iş dünyası temsilcileri ile EGD üyeleri ve davetliler katıldı.
 
Ekonomi Basını Başarı Ödülleri'nin sahiplerini bulduğu etkinlikte, Anadolu Ajansı Finans Haberleri Editörlüğü muhabirlerinden Handan Güneş, "Türk şirketleri 5 kıtada Türk bayrağını dalgalandırıyor" başlıklı haberiyle Yılın Araştırma Haberi ödülünü aldı.

Törende dağıtılan diğer ödüller ve sahiplerinin listesi ise şöyle:

- Söyleşi Röportaj (Televizyon) - Özlem Dalga, Bloomberg HT (Jean Claude Trichet röportajı)

- Jüri Özel Ödülü - Anıl Emre, HT gazete (Mucize diyebilmek için büyüme hızını 30 yıl daha devam ettirmeli)

- Grafik Tasarım (Yazılı Basın) - Tayfur Çay, HT gazete (Avrupa'da kutsal ruh ikizi)

- Söyleşi Röportaj (Yazılı Basın) - Ceyhun Kuburlu, Hürriyet (Arda'nın ekonomisi)

- Ekonomi Haberi (Yazılı Basın) - Aram Ekin Duran, Ekonomist (TÜSİAD, Yeni DEİK'i mahkemeye verdi)

-Yılın Araştırma haberi  - Handan Güneş, AA, (Türk şirketleri 5 kıtada Türk bayrağını dalgalandırıyor)

- Ekonomi Haberi (Televizyon) - Sinem Yöndem, Güngör Yılmaz, CNN Türk (Türkiye'nin çocuk işçileri)

- Ekonomi Haberi (İnternet) - Dinçer Gökçe, www.hurriyet.com.tr (Faiz paralarını Kızılay'a bağışladılar)

- Köşe Yazarı - Hakan Güldağ, Dünya

- Ekonomi Programı (Televizyon) - Cem Seymen, CNN Türk (Para Dedektifi)

- Ekonomi Programı (Radyo) - Güngör Uras, NTV Radyo (Ayşe Teyze Ne Yapsın)

- Yerel Basın Ödülü - Akın Bodur, Ses Gazetesi (Eve teslim kaçakçılık dönemi)

- Jüri Özel Ödülü - Sibel Atik, Ekonomist (Rusya'da 500 milyon dolar yıllık kira gelirimiz var)

- Nezih Demirkent Özel Ödülü - Şükrü Kızılot, Hürriyet

- Namık Ahıska Özel Ödülü - Jülide Yiğittürk Gürdamar, Dünya (İşte Borsa'nın yeni işlem salonu)

- Bülent Yardımcı Özel Ödülü - Bora Erdin, Sözcü (Sermayesi 6 lira kazancı 3 bin lira)

- Esen Salihoğlu Özel Ödülü - İsa Yazar, Zaman (Toplu ölene maaş var tek başına ölene yok)

- Vodafone Türkiye Özel Ödülü - Ahmet Can, Hürriyet

- Park Bosphorus Özel Ödülü - Burak Coşan, Hürriyet

Aralarında Bloomberg HT Haber Koordinatörü Ali Çağatay'ın da bulunduğu EGD Ekonomi Basını Başarı Ödülleri'ni belirleyen jüri üyeleri ise şu isimlerden oluştu:

"Finans Haberleri Editör Yardımcısı Hasan Arslan(Anadolu Ajansı) Rüştü Bozkurt (Dünya), Vahap Munyar (Hürriyet), Şeref Oğuz (Sabah), Jale Özgentürk (Radikal), Olcay Büyüktaş Akça (Cumhuriyet), İsmail Altunsoy (Zaman), Emin Çapa (CNN Türk), Fikri Türkel (Vahdet Gazetesi), Zafer Özcan (Bugün), Fikret Çengel (Türkiye), Celal Toprak (EGD), Atilla Kızıltan (Sözcü), İdriz Çokal (Para Dergisi), Mustafa Kemal Çolak (Ekonomist), İbrahim Acar (Yeni Şafak), Hasan Süel (Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı), Bahri Şahin (CVK Park Bosphorus Hotel Genel Müdürü)"