Advertisement

Wall Street ekonomistleri, Fed Başkanı Janet Yellen’in faizleri artıracağı tarih ile ilgili farklı tahminlerde bulunuyorlar. Bu da Fed’in 2006’dan bu yana ilk kez gerçekleştireceği faiz artırımının zamanlamasını tahmin etmenin zor olduğunu yansıtıyor.

Citigroup Inc. Perşembe günü ilk faiz artırımı için beklentisini revize etti ve Aralık’ta değil Eylül’de gerçekleşeceği tahmininde bulundu.

Goldman Sachs Group Inc. ise Fed Başkanı Yellen’in son değerlendirmeleri ile ters yönde bir reaksiyon verdi ve tahminini Eylül ayından Aralık ayına çekti.

Yellen Çarşamba günü yaptığı açıklamada faiz artırımının ekonomik verilere bağlı olduğunu söyledi, ilk faiz artırımı için zamanlamaya fazla önem verildiğini belirtti.

New York’taki Citigroup Kuzey Amerika ekonomisi müdürü William Lee, “Eylül ayında normalleşmeye gidileceği beklentisi güçleniyor. Ancak volatiliteye hazırlıklı olunmalı” dedi.

Öte yandan Goldman Sachs’tan Jan Hatzius ve Zach Pandl, yedi FOMC üyesinin bir faiz artırımı olacağı tahmininde bulunmasına atıfta bulunarak ilk faiz artırımı için Aralık ayı beklentisinin daha doğru olduğunu dile getirdiler.