Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, Avrupa bankalarının Grexit’in üstesinden gelmek için daha iyi pozisyon aldığını belirtti. Moody’s Avrupa bankalarının finansal gücünün geçtiğimiz 3 yılda gelişme gösterdiğini ve fonlama piyasalarında donma riskinin daha düşük olduğunu kaydetti.

Kredi derecelendirme kuruluşunun Pazartesi yayımladığı rapora göre sınırlı piyasa likiditesi riski, bölgede kademeli bir ekonomik büyüme görülmesinin yatırımcı güvenini desteklemesi ile geriledi. Raporda, Kıbrıs, İrlanda, İtalya, Portekiz ve İspanya gibi Avrupa’nın çevre ülkelerindeki bankaların zayıf bilanço tablolarından dolayı şoklara korunmasız hali sürdürdükleri belirtildi.

Moody’s analistlerinden Sean Marion, konu ile ilgili, “Euro Bölgesi bankalarının finansal koşullarındaki geniş tabanlı gelişim ve bölge ekonomisindeki istikrarlaşma bankaları dış şoklara karşı daha dirençli kıldı. Çevre ülkelerdeki bankalar için bilanço tablosu meseleleri tam finansal sağlığa kavuşmalarını engelliyor” değerlendirmesini yaptı.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Pazartesi günü Euro Bölgesi liderleri ve uluslararası kreditörleri ile Brüksel’de bir araya gelecek. Liderler, 30 Haziran’da  Yunanistan’ın mevdut yardım programının sona ermesi öncesinde yeni bir anlaşmaya varmaya çalışacaklar. Regülatörler bankaların riskli varlıkları bırakmalarını söyledi ve bankalardan yüksek kaliteli sermaye tamponları oluşturmaları istendi.