Advertisement

Avrupa liderleri, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras liderliğindeki hükümete kreditörlerin tatmin edilmesi için son çabanın gösterilmesi ve Euro Bölgesi’nden çıkma riski barındıran beş aylık anlaşmazlığı sonlandırması için 48 saat süre verdi.

Euro Bölgesi liderleri, Tsipras hükümetinin bir anlaşmaya varma konusunda sonunda ciddileştiği konusunda fikir birliği sağladılar. Yunanistan zirvede kreditörlerin talep ettiği şartlara uygun bir dizi reform teklifi sundu.

Liderler Çarşamba günü anlaşmaya varılması için müzakerelerin hızlandırılması karar aldılar. Bu sayede anlaşma hafta sonuna imzalanabilir.

Tsipras, Salı sabahı erken saatlerde gazetecilere yaptığı konuşmada, “Kreditörlerle müzakereler tam ve uygulanabilir bir anlaşmaya varılması için önümüzdeki 48 saatte devam edecek. Yunan hükümeti ülkenin yakın zamanda ayakları üzerinde durabilmesini hedefliyor” dedi.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Pazartesi akşamı zirvenin ardından yaptığı değerlendirmede, “Teklif paketi ileriye dönük net bir adım. Ancak henüz olmamız gereken yerde değiliz. En yoğun müzakereler önümüzdeki saatlerde yaşanacak” diye konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Haziran 2015 Salı, 20:11 Misafir bu yunanistan batmaz butun bu oyun ucuz euro almak icin akilli olun.
23 Haziran 2015 Salı, 09:45 Misafir batsa da kurulsak yahu..nedir şu yunanistan dan 3 yıldır çektiğimiz.
23 Haziran 2015 Salı, 08:37 Misafir biliyon ab nin huyunu neden içiyon üzüm suyunu...havasını almışlar,halka yine kemer sıkma düştü.büyük hayal kırıklığı.