Advertisement

Çin’in özel imalat sanayi göstergesi, sektörün parasal düzenlemelerin gevşetilmesi ve eyalet finansmanlarının desteklenmesinin ardından istikrarlaşma sinyali verdiğini gösterdi.

HSBC Holdings Plc ve Markit Economics’ın hazırladığı öncü Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Haziran ayında 49.6 olarak gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı 49.4 seviyesindeydi. Gösterge geçtiğimiz ay 49.2 seviyesinde gelmişti. 50’nın altındaki sayılar daralmaya işaret ediyor.

Açıklanan veri, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin durumu ile ilgili ilk Haziran ayı göstergesi oldu. Mayıs ayında açıklanan veriler sanayi üretimi, kredi büyümesi ve emlak satışlarının istikrarlaştığını gösterdi. Ekonomide ivmelenme görüldüğüne dair sinyalleri, Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) ek parasal gevşeme boyutunu azaltabilir.

Hong Kong’da Mizuho Securities Asia Ltd. baş Asya ekonomisti Shen Jianguang, “İstikrarlaşma görüyoruz çünkü yerel yönetimlerin altyapı inşası Haziran ayında büyük bir ivmelenme kaydetti. Mali politika önceden engel teşkil ediyordu. Şu an ise proaktif hale geldi” dedi.