Advertisement

Nikel, Yunanistan’ın derinleşen borç krizinin küresel ekonomik görünüme olan güveni baltalaması ile Mayıs 2009’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi ve baz metallerde kayıplara öncülük etti.

Nikel Londra’da yüzde 2.9 kadar geriledi. Şanghay Vadeliler Borsası’nda nikel Mart ayından bu yana en düşük seviyeye indi. Yunanistan, bankaları kapatırken, mevduat çekimlerine sınırlama getirdi. Yunanistan hükümeti 5 Temmuz’da kreditörler talepleri ile ilgili referanduma gitme kararı aldı. Kriz, Çin’in ekonomiyi desteklemek faiz oranlarını rekor düşük seviyeye çekme kararını gölgede bıraktı.

Sydney’deki CMC Markets Asia Pacific Pty baş analisti Ric Spooner, “Metallere yönelik talep dikkate alındığında Yunanistan ve Avrupa’nın etkisi güven yoluyla olacak. Her şey krizin çözülmesinin ne kadar süreceğine ve çözümün ne olacağına bağlı” dedi.

3 ay vadeli nikel kontratı Londra Metal Borsası’nda (LME), 21 Mayıs 2009’dan bu yana en düşük gün içi fiyatı görmesinin ardından yüzde 2.5 gerileyerek Hong Kong saati ile 15:22’de ton başına 12,135 dolardan alıcı buldu. Metal bu yıl yüzde 20, ikinci çeyrekte yüzde 2 değer kaybetti. Eylül vadeli nikel kontratı Şanghay’da yüzde 3.7 gerileyerek ton başına 90,360 yuandan (14,552 dolar) kapanış yaptı.

LME’de bakır hariç tüm metaller geriledi. Bakır yüzde 0.9 yükselerek ton başına 5,804.50 dolar oldu.