Advertisement

Çin, açık piyasa operasyonları yoluyla bankacılık sistemine likidite enjekte etti ve fonlarda kredi faiz oranını düşürdü. Böylece geçtiğimiz hafta görülen parasal gevşeme dalgası genişletilmiş oldu.

Çin Merkez Bankası (PBOC), yüzde 2.5 faiz üzerinden 50 milyar yuan (8.1 milyar dolar) değerinde 7 günlük ters repo ihalesi gerçekleştirdi. Kontratlar iki aydan bu yana ilk kez Perşembe günü teklife sunuldu ve yüzde 2.7 faiz ile 35 milyar yuan enjekte edildi. Öte yandan merkez bankası Cumartesi günü gösterge faiz oranlarını ve bankalar için zorunlu karşılıkları düşürme kararı kaldı.

Politika yapıcılar, 1990’dan bu yana en yavaş genişlemeyi kaydeden Çin ekonomisini canlandırmak için para arzını artırırken, borçlanma maliyetlerini aşağı çekiyorlar. Son alınan önlemler, Şanghay Bileşik Endeksi’nin Haziran ayında yüzde 15’lik bir düşüş kaydetmeye hazırlanması ile birlikte geldi. Endeks bu yılki yükselişini yüzde 21’e indirdi.

Hong Kong’daki Standard Chartered Plc stratejistlerinden Becky Liu, “Para piyasası likiditesini genişlemeci tutmak istiyorlar. Ekonomiyi desteklemek ve kredi koşullarını gevşetmek istiyorlar” dedi.