Advertisement

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Avrupalı liderlerin ülkesini Euro’dan çıkarmaya cüret etmeyeceklerini söyledi. Tsipras’ın ülkede sermaye kontrolleri uygulanmaya başlanmasından saatler sonra yaptığı konuşmada kullandığı sert ton dikkat çekti.

Yunanistan'da hükümetin, kreditörlerin nakit akışının sağlanması için öne sürdüğü koşulları 5 temmuz'da halk oylamasına sunma kararının ardından başkent atina'da, "hayır" taraftarları bir gösteri düzenledi. Parlamento binasının da bulunduğu sintagma meydanı'nda toplanan yaklaşık 25 bin kişi üzerinde "hayır" yazan yunan bayrakları açarak, "yeni memorandum istemiyoruz. Borç hemen silinsin. Hayatlarımız bize aittir" şeklinde sloganlar attı.

Devlet televizyonuna konuşan Tsipras, "Yunanistan'ın Euro'dan çıkmasının bedeli çok ağır olur" dedi.

Tsipras, Twitter heasbında, “Referandum görüşmeler tekrar başladığında bize daha güçlü bir pazarlık pozisyonu sağlayacak. Referandumda katılımın ve “hayır” oyunun yüksek olması pozisyonumuzu güçlendirecek. Kurumlar ortak bir zemin bulmaya çalışmıyor. Ekstrem önlemler uygulamaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Haziran 2015 Salı, 11:08 Misafir bedeli acaba kime ağır olur..yunanistana mı? yoksa avrupaya mı?..iyi düşünmek lazım..işte böyle seçim sonrası meydanlara çıkıp zafer atmanın bedeli..sonunda ihale yeni hükümete kaldı..zaten başbakan ve maliye bakanının gülen yüzleri birden asıldı..e.. kolay değil ..