Advertisement

Yunan Hükümet Sözcüsü, Başbakan Alexis Tsipras'ın dün gece Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ile görüştüğünü açıkladı. Tsipras'ın bugün de Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile görüştüğü belirtildi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in, Yunanistan'a son anda yeni bir teklifte bulunduğu ancak, bu teklifin Yunan hükümeti tarafından kabul edilmediği bildirildi. Kathimerini gazetesinde yer alan iddiaya göre ise, Yunan hükümeti teklifi yeniden değerlendirmeye aldı.

Yunan medyasına yansıyan haberlerde, Juncker'in dün gece, Yunan hükümeti ile son anda bir anlaşma sağlanması için, Yunanistan'ın programının bir ay daha uzatılarak müzakerelerin devam etmesi karşılığında, hükümetten Pazar günü yapılacak halk oylamasında vatandaşlara evet oyu kullanması çağrısı yapması ve acilen Euro Bölgesi Ülkeleri toplantısı talebinde bulunmasını istediği belirtildi.

Avrupa Komisyonu Başkanı'nın önerisinde, emekli maaşlarıyla ilgili Yunan hükümetinin talepleri doğrultusunda bazı değişiklikler de bulunduğu belirtilen haberlerde, Juncker'in son anda yaptığı bu girişimin Yunan hükümeti tarafından "mazeret içeren bir hareket olarak" değerlendirilerek reddedildiği kaydedildi.

Hükümet çevreleri Juncker'in önerisiyle ilgili basına yaptıkları açıklamalarda, Yunan hükümetinin söylenenleri ilgiyle dinlediğini ve kaydettiğini vurgulayarak, "Hükümet sandığa doğru ilerliyor. Alexis Tsipras Pazar günü hayır oyu kullanacak" ifadelerini kullandı.