Advertisement

Küresel birleşme ve satın almalar yılın ilk yarısında yüzde 38 artarak 2.2 trilyon dolara yükseldi. Bu alanda başı çeken ise ABD oldu. Aşırı düşük finansman imkanı şirket değerlemelerini yukarı çekerken, ülkedeki birleşme ve satın almalar yüzde 60 artarak rekor seviye olan yaklaşık 1 trilyon dolarak yükseldi.

Toplam rakamı yukarı çeken işlem sayısının yanı sıra şirket değerlemelerinde ulaşılan rekor seviye oldu. ABD kaynaklı işlemlerde ortalama değerleme FAVÖK çarpı 16 oldu. Bu alandaki bir önceki rekor küresel krizin hemen öncesinde 2007 yılında görülmüştü ve o zaman FAVÖK çarpı 14.2 idi.

Financial Times’a konuşan kıdemli bir bankacı, şu anki durumu volkanın patlamasından önceki Pompeii’nin son günlerine benzetti. Bankacı, “Herkes volkanın patlayacağını biliyor ve bundan endişe ediyor” ifadesini kullandı.

Değerlemelerin en fazla yükseldiği sektör ise teknoloji oldu. Bu sektördeki şirket değerlemelerinin FAVÖK çarpı 20’ye ulaşması, akıllara 2000 yılında görülen dotcom balonunu getiriyor.

Merkez bankalarının yıllardır piyasaya sağladığı bol likidite birçok varlık çeşidinde fiyatları yukarı çekerken, uzmanlar bir düzeltme yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.