Advertisement

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın kreditörlerin şartlarını kabul edebileceğini belirten bir mektup göndermesinin ardından Yunanistan krizinde gündem yeniden hareketlendi. Kreditörler Yunanistan’ın son teklifini değerlendiriyor ancak Dijsselbloem “Tsipras'ın Hayır çağrısının ardından ilerleme şansının çok az olduğunu” söyledi.

Avrupa Merkez Bankası, Yunan bankalarına sağlanan acil yardım fonunu (ELA) sabit tuttu. Aradaki anlaşmazlığın temel nedeninin borcun sürdürülebilirliği olduğunu kaydeden Varoufakis, banka mevduatlarıyla ilgili gerekirse ELA’nın gözden geçirilebileceğini söylemişti.

Euro Grubu toplantısından bir sonuç çıkmadı

Euro Bölgesi Maliye Bakanları'nın telekonferans yoluyla görüştüğü Euro Grubu toplantısında Yunanistan ile ilgili bir sonuç çıkmadı.

Toplantıda yapılan görüşmeler sonucunda Yunanistan ile ilgili alınacak kararın referandum sonrasına bırakılması kararlaştırıldı.

Dijsselbloem: Tsipras'ın sözleri sonrasında ilerleme şansı çok az

Euro Grubu Başkanı Dijsselbloem, “Euro Grubu'nun Atina'nın önerilerini tartışacağını ancak Tsipras'ın konuşması sonrası ilerleme şansının çok az olduğunu” ifade etti.

Tsipras’tan “hayır” çağrısı

Tsipras, 5 Temmuz’daki referandumda yurttaşlara "hayır" oyu vermeleri yönünde çağrı yaptı.

Tsipras, “Hükümetin amacı bir çözüme ulaşmak. Referandumdan sonra hızlı şekilde çözüme ulaşacağız. Yunanistan'ı eurodan çıkarma niyetim yok. Emeklilik durumunu korumak için mücadele ediyoruz” sözlerini sarf etti.

Schaeuble'ın Tsipras'a sert sözler

Schaeuble, “Yunan hükümeti önceki hükümetin sözlerinden vazgeçmek dışında hiçbir şey yapmadı. Tsipras iktidarında durum kritik bir şekilde kötüleşti. Yunan hüükümeti referandum yapacak mı yapmayacak mı, anlaşmayı destekliyor mu desteklemiyor mu bilmiyoruz” dedi.

Alman Maliye Bakanı, “Böyle bir durumda onlarla görüşmemizi bekleyemezsiniz. Yunanistan'da ne olacağını görmek için beklemememiz gerekiyor” diye ekledi.

Draghi: Yunan reformlarının amacı sosyal adalet idi

AMB Başkanı Mario Draghi, “Yunan kurtarma reformlarının en önemli amacı sosyal adaletti” dedi.

Bir milletvekiline hitaben yazılan 30 Haziran tarihli mektupta Draghi, reformların tüm vatandaşların eşit vergi ödediği bir ortam yaratılmak istendiğini söyledi.

Merkel: "Referandumdan önce yeni bir müzakere yok"

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, "Yunanistan ile referandumdan önce yeni bir müzakere olmayacak" dedi.

Merkel, "Yunanistan başarılı giden müzakereleri tek taraflı sonlandırdı.  Referandum yapmak sadece yunanistan'ın hakkı değil" ifadelerini kullandı.

AB Yetkilisi: "Kreditörler teklifi değerlendiriyor"

Bir AB yetkilisinin açıklamasına göre kreditörler Yunanistan’ın son teklifini analiz ediyorlar. AB yetkilisi, “Yunan otoriteler Pazar günü yayımlanan kreditör tekliflerini temelde ilk kez kabul etti” dedi.

Yetkili, “Yunan otoriteler kreditörlerin tekliflerinde bazı değişiklikler de yaptılar. Kreditör kurumlar teklifi Euro Grup’a göndermeden önce bu değişiklikleri analiz ediyorlar” diye konuştu.

Euro Grup telekonferansı gerçekleştirecek

Euro Grup Başkanı Jeroen Dijsselbloem’un sözcüsü Michel Reijns’in Twitter yoluyla yaptığı açıklamaya göre Euro Grup telekonferansı “birkaç maliye bakanının talebi” ile Çarşamba günü TSİ 18.30’da başlayacak.

Tsipras kreditörlerin şartlarını kabul etmeye hazır

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın tüm kurtarma koşullarını kabul etmeye hazır olduğu belirtildi. Financial Times'da yer alan habere göre Tsipras, kreditörlerin hafta sonu talep ettiği tüm koşulları, yalnızca küçük çaplı değişikliklerle kabul edecek.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Tsipras'ın tüm şartları kabul etmeye hazır olduğunu açıklamasının ardından oluşan iyimserliği yatıştıran açıklamalarda bulundu.

Schaeuble, Yunanistan'ın ikinci mektubunun netlik içermediğini ve farklı şartlarda yeni bir programa ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Öte yandan Avrupa Birliği'nden bir yetkili de mektupta Euro Grubu'nun kabul etmekte zorlanacağı öğelerin olduğunu ifade etti.

Avrupa'nın en çok borç yüküne sahip ülkesi Yunanistan krizinde 5 Temmuz'da yapılacak referandumun sonucu bekleniyor. Başbakan Alexis Tsipras'ın referandum kararı almasının ardından kreditörlerle sürdürülen müzakereler sona ermişti. Ancak Avrupalı yetkililerden referandum öncesine uzlaşı sağlanması ile ilgili farklı açıklamalar geliyor.

Sapin: "Pazar günkü referandumdan önce bir çözüm bulmak istiyoruz"

Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin, "Pazar günkü referandumdan önce bir çözüm bulmak istiyoruz. Yunanistan ile görüşmeleri başarıyla sonuçlandırmak istiyoruz" dedi. Ancak öte yandan Almanya Şansölyesi Angela Merkel Salı günü Sapin'in açıklamasına zır bir değerlendirme yapmıştı. Almanya Şansölyesi Angela Merkel, "referandumdan önce Yunan krizi üzerine yeni bir müzakerenin olmayacağını" ifade etti.

AMB Yunan bankalarını sıkıştırabilir

AMB, Yunan bankalarının likidite yardımlarına ulaşmak için gösterdikleri teminatta daha sert kesintiler uygulamaya hazırlanıyor

Euro Bölgesi merkez bankalarından yetkiler Çarşamba günü Franfurt’ta bir araya gelecekler. Yetkililer toplantıda birden fazla Yunan bankasını uçurumun kenarına itecek bir karar alabilirler.

AMB Yönetim Kurulu, Yunan bankalarının acil durum likidite yardımlarına ulaşma karşılığında gösterdikleri teminatta daha sert kesintiler uygulamaya hazırlanıyor. Söz konusu kesintiler yeterince sert olursa, bankalar hayati fonlamaya erişmede güçlük çekebilirler.

Euro Grubu toplantısı Çarşamba gününe kaldı

Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısına Çarşamba günü devam edileceğini ve Yunanistan'ın yeni bir teklif sunacağını duyurdu. 

Dijsselbloem, "Mevcut paketin uzatılması için çok geç olduğunu ve yeni bir paketin konuşulabileceğini" sözlerine ekledi.

Finlandiya Maliye Bakanı Alexander Stubb, Eurogroup toplantısının bittiğini ve yeni bir paket üzerine anlaşma olmadığını tweet attı. Bakan, sürecin bundan sonra "normal prosedürler" üzerinden ilerleyeceğini söyledi.

Euro Bölgesi yetkililerinden biri Eurogroup'un Yunanistan'a IMF borcunu ödemesi için gereken fona erişim hakkı vermesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Yunanistan böylece IMF'ye borcunu zamanında ödeyemeyen ilk gelişmiş ülke oldu

Yunanistan IMF'ye olan 1,5 milyar euroluk ödemesini gerçekleştiremedi. Yunanistan böylece IMF'ye borcunu zamanında ödeyemeyen ilk gelişmiş ülke oldu. IMF Sözcüsü Rice, Uluslararası Para Fonu'nun ödemenin daha sonra yapılması talebini görüşeceğini bildirdi.

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Atina'nın Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan 1.5  milyar euro borcunu ödemeyeceğini Salı günü açıklamıştı.

Yunanistan gibi daha önce IMF'ye borcunu ödeyemeyen ülkeler Afganistan, Zimbabve ve Haiti olmuştu.

Moody's, S&P ve Fitch yani 3 büyük kredi derecelebdirme kuruluşu Yunanistan'ın IMF'ye olan borcunu ödememesinin temerrüt anlamına gelmediğni duyurmuştu.

Yunanistan'ın 245 milyar euroluk yardım programının da süresi uzatılmadığı için doldu.

Euro Bölgesi Yunanistan'ın teklifini reddetti

Euro Bölgesi maliye bakanları iflas etmek üzere olan Yunanistan'ın son çare olarak sunduğu teklifi reddetti.

Telekonferans toplantısında Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın Euro Bölgesi'nin kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması'nın (ESM) kreditörlüğünde 2 yıllık mali program ve borçların yeniden yapılandırılmasını içeren teklifini görüşen Avro Bölgesi maliye bakanları teklifi kabul etmedi.

AB kaynakları, Yunanistan'ın vadesi Salı gecesi dolan mali programın uzatılması ve borçlarının kırpılması önerisinin kabul görmediğini ve kurtarma fonu başvurusunda normal prosedürün takip edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Euro Bölgesi maliye bakanlarının Çarşamba tekrar telekonferans toplantısı yaparak Yunanistan'la ilgili yol haritasını tartışacakları bildirildi.

Bu arada Avrupa İstikrar Mekanizması'ndan yapılan açıklamada, Yunanistan'a mevcut mali yardım programının vadesinin bu gece dolacağı için kalan 1,8 milyar euroluk kredi diliminin ve bankalara sermaye ilavesi için ayrılan 10,9 milyar euronun iptal edileceği belirtildi.

Uluslararası Para Fonu'na vadesi saatler içinde dolacak 1,5 milyar euroluk borç taksitini ödemeyeceğini açıklayan Yunanistan bu durumda temerrüte düşecek ve teknik olarak iflas etmiş olacak.

Fitch Yunanistan'ın notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notunu "CCC"den "CC"ye düşürdü.

Fitch Ratings'ten yapılan yazılı açıklamada, ülkenin kredi notunun indirilmesine gerekçe olarak, Yunanistan hükümeti ve resmi kreditörleri arasındaki müzakerelerin durma noktasına gelmesi gösterildi. Bu durumun, Yunanistan'ın devlet tahvillerini de içeren borç yükümlülüklerini yerine getirememe riskini ciddi derecede yükselttiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Şu anda hükümetin özel kreditörlere olan kamu borcunu ödeyemeyerek, temerrüde düşmesinin muhtemel olduğunu düşünüyoruz. Son günlerdeki olaylar, bizi anlaşmanın mali program geçerliliğini yitirmeden sağlanacağına ilişkin temel senaryomuzdan uzaklaştırdı"

Yunanistan'da "evet" taraftarları gösteri düzenledi

Yunanistan'da nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında kreditörlerin öne sürdüğü koşulların 5 Temmuz'da halk oylamasına sunulması kararının ardından başkent Atina'da gösteriler devam ediyor.

Halk oylamasında "evet" oyu kullanacak Yunanlar, parlamento binasının da bulunduğu Sintagma Meydanı'nda gösteri düzenledi.

Yaklaşık 10 bin Avrupa yanlısı, Yunan ve AB bayrakları ile "evet" yazılı pankartlar açarak "Tsipras istifa. Hemen şimdi anlaşma" şeklinde slogan attı.

Ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi'nin milletvekilleri, Atina Belediye Başkanı Yorgos Kaminis ve Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris'in de katıldığı gösteride, referandumda "evet" oyu kullanılması çağrısında bulunuldu.

SYRİZA milletvekilleri meclis binasından çıkarken göstericilerle aralarında kısa süreli gerginlik yaşandı. Göstericiler, milletvekillerini istifaya davet etti.

"Avrupa'da kalıyoruz" sloganı eşliğinde Yunanistan'ın Larisa ve Yanya şehirlerinde de benzer gösterilerin düzenlendiği bildirildi.

Bu arada, aynı saatlerde Propilea Meydanı'nda "hayır" taraftarları da AB karşıtı bir gösteri düzenledi. Yaklaşık 200 "hayır" taraftarı Sintagma Meydanı'na yürümek isteyince polis müdahale etti, 10 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Pazartesi de yine Sintagma Meydanı'nda "hayır" taraftarları yaklaşık 25 bin kişinin katılımıyla büyük bir gösteri düzenlemişti.

Obama: Yunanistan'daki kriz büyük bir şok yaratmaz

Obama, “Yunanistan'ın içinde olduğu durumun temel olarak Avrupa'yı ilgilendirdiğini ve Amerikalılar için kayda değer bir şok riski teşkil etmediğini” ifade etti.

Obama "Yunanistan'daki krizin Amerikalılar için büyük bir şok yaratabileceğine inanmıyoruz. Yunanlılar için çok sancılı olduğu açık ve Avrupa'nın büyüme oranlarını önemli derecede etkileyebilir” yorumunda bulundu.

Merkel: Referandumdan önce yeni müzakere yok

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, "referandumdan önce Yunan krizi üzerine yeni bir müzakerenin olmayacağını" ifade etti.

Merkel, kreditörlerin Yunanistan için belirlediği programın bu gece bitiyor olmasına rağmen, Yunanistan'la görüşmelere devam etmeye hazır olduklarını söyledi.

AB'nin kapısının müzakerelerin devam etmesi noktasında Yunanistan'a açık olduğunu vurgulayan Merkel, "Yunanistan için belirlenmiş program bu gece bitiyor, buna rağmen Yunanistan ile görüşmelere devam etmeye hazırız" dedi.

Morgan Stanley: Yunanistan eurodan çıkmaya dayanabilir

Morgan Stanley, gelişmekte olan ülkelerin Yunanistan'ın eurodan çıkması durumuna dayanabileceğini söyledi.

Morgan Stanley analistleri yayınladıkları notta, "Pozisyon kısmak için doğru zaman olduğunu düşünümüyoruz ve nötr duruşumuzu koruyoruz" dedi.

Yunanistan 2 yıl uzatma istemişti

Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, Yunanistan'ın kreditörleriyle son anda bir anlaşma sağlanması için Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) iki yıllık anlaşma önerisinde bulunduğu bildirildi.

Açıklamada, "Yunan hükümeti, bugün finansman ihtiyaçlarının bütünüyle karşılanması ve aynı zamanda borcun yeniden yapılandırılmasıyla ilgili ESM ile 2 yıllık anlaşma yapılması önerisinde bulundu" ifadeleri kullanıldı.

Yunanistan'ın Avrupalı ortaklarına sunduğu öneriyle ilgili ayrıntılı bilgilerin yer almadığı açıklamada, taraflar arasında "kötü" bir anlaşma olması durumunda ise Pazar günü yapılacak halk oylamasında "hayır" ile buna cevap verileceği belirtildi.

Yunanistan'ın bugün sunduğu teklif ile talep ettiği kurtarma programının toplam bedeli ise 30 milyar euro.

Schaeuble: Yunanistan euroda kalmalı

Alman Maliye Bakanı Schaeuble, “Referandumda hayır oyu çıksa bile Yunanistan’ı euroda görmeyi isterim” dedi.

Türkiye’den Yunanistan’a mesajlar

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Yunanistan'dan bir yardım talebi gelirse Türkiye bunu ciddi olarak değerlendirebilecek kapasitededir ve değerlendiririz" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise "Yunanistan'ın avrodan çıkışının Türkiye'ye doğrudan etkisi son derece sınırlı olur" dedi.

Juncker'den Yunanistan'a son dakika teklifi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras'ın, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in son anda sunduğu çözüm önerilerini bazı değişiklikler yapılması koşuyla kabul ettiği öne sürüldü.

Alınan bilgiye göre, Tsipras, Avrupa kurumlarıyla son anda anlaşma sağlanması için, Juncker'e kreditörlerin son teklifi temelinde Yunanistan'ın finasman sorununa çözüm getirecek kalıcı bir çözüm içeren karşı bir teklifte bulundu.

Yunan medyasında yer alan haberlerde, başbakanlık konutunda gün boyunca ekonomi kurmaylarıyla gerçekleştirdiği toplantıların ardından Juncker'i telefonla arayan Tsipras'ın, Yunanistan'ın kalkınma programının uzatılması ve anlaşmada borcun yeniden müzakere edileceğine değinilmesi koşuluyla anlaşmayı görüşmeyi kabul ettiği belirtildi.

Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) Salı günü ödeme yapmayacaklarını söylemişti.

Tsipras: Referandumdan “evet” çıkarsa istifa ederim

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, kreditörlerin Yunanistan'a nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulların kabul edilip edilmemesiyle ilgili Pazar günü yapılması kararlaştırılan halk oylamasında sandıktan "evet" çıkması durumunda başbakanlıktan istifa edeceğini belirtti.

Tsipras, Yunan devlet televizyonu ERT'ye yaptığı açıklamada, halk oylamasının olası sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sandıktan "evet" çıkması halinde, "hayır"ı savunan hükümetin buna saygı duyacağını belirten Tsipras, "Halk oylamasında 'evet' çıkarsa Yunan halkının kararına saygı duyarız. Ancak, ben her mevsimin başbakanı değilim. Bu durumda ülkenin anayasasında belirtildiği şekilde gelişmeler başlatılacak" dedi.

Tsipras, "Yunanistan'ı Euro'dan atmanın bedeli çok ağır olur" uyarısı yaptı. Tsipras Pazar günkü referandumdan hayır çıkmasının kreditörler ile müzakerede ellerini güçlendireceğini savundu. Tsipras "Referandum bize güçlü bir müzakere pozisyonu verecek. Kreditörler Yunanistan'ın Euro'dan çıkmasını istemiyor" dedi.

Yunan bankaları program uzatılmadığı için kapatıldığını bildiren Tsipras Yunan hükümetininin anlaşmaya varmak için her şeyi yaptığını belirtti. Referandum kararına saygı duyulmasını isteyen Tsipras, "Demokrasiyi doğduğu yerde öldürmelerini istemiyorum" dedi.

Yunanistan hükümeti, kreditörlerin, nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulları 5 Temmuz'da halk oylamasına sunma kararı almıştı. Bu karara karşılık Euro Bölgesi maliye bakanları da bu ay sonunda süresi dolan Yunanistan'ı kurtarma programını uzatmayı reddetti.

Yunanistan'da Pazartesi günü, sermaye aktarımının kontrol edilmesi amacıyla tüm bankalar ve ülke Borsası kapalı idi. Yunanistan'ın Salı günü IMF'ye 1,6 milyar euro ödemesi gerekiyor. Yeni kredi gelmediği takdirde Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkma ihtimali bulunuyor.

Yunanistan’da emekliler bu hafta 120€ çekebilecek

Yunanistan Maliye Bakanlığı’nın açıklamasına göre ATM veya kredi kartı bulunmayan emekliler için yaklaşık 1,000 adet banka şubesi Çarşamba günü açılacak.

Emekliler banka şubelerinden bu hafta 120 euro çekebilecekler. Bankaların da mümkün olduğunda kısa zamanda emeklilere kart  sağlaması istendi. Kartların sağlanmasının ardından emeklilere günlük 60 euro para çekme hakkı verilecek.

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Temmuz 2015 Perşembe, 00:20 Misafir Çipras mi, Tsipras mi bir karar ver artik Bloomberght
01 Temmuz 2015 Çarşamba, 11:01 Misafir ilk yorum yapan siz olun diyorsunuz hiç bir yorumu yayınlamıyorsunuz???
01 Temmuz 2015 Çarşamba, 10:25 Misafir tsiprasın görevini referandumdan evet çıksa bile bırakacağını sanmıyorum. bir umut hayır çıkar mı ya da referandım dersek korkarlar mı diye böyle bir şeye kalktı. her halükarda yalnış bir karardı. uzun süren müzakereler yormuş ve doğru karar verme refleksleri körelmiş olabilir