Advertisement

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Tsipras'ın tüm şartları kabul etmeye hazır olduğunu açıklamasının ardından oluşan iyimserliği yatıştıran açıklamalarda bulundu.

Schaeuble, Yunanistan'ın ikinci mektubunun netlik içermediğini ve farklı şartlarda yeni bir programa ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Öte yandan Avrupa Birliği'nden bir yetkili de mektupta Euro Grubu'nun kabul etmekte zorlanacağı öğelerin olduğunu ifade etti.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın tüm kurtarma koşullarını kabul etmeye hazır olduğunu ortaya çıkaran mektubun basına yansıması, tarafların yeniden uzlaşabileceği yönündeki iyimserliği artırmıştı. Avrupa Borsaları haberlerin ardından, yükselişe geçti. Stoxx Europe 600 Endeksi mektubun sızması sonrası, yüzde 1.37 yükselerek 384 puandan 389'a kadar çıktı.

Avrupa'nın en çok borç yüküne sahip ülkesi Yunanistan krizinde 5 Temmuz'da yapılacak referandumun sonucu bekleniyor. Başbakan Alexis Tsipras'ın referandum kararı almasının ardından kreditörlerle sürdürülen müzakereler sona ermişti. Yunanistan dün IMF'ye yapması gereken 1,6 milyar euroluk ödemeyi gerçekleştirmedi.