Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Ewald Nowotny, Viyana’da gazetecilere yaptığı değerlendirmede, AMB’nin Çarşamba günü Yunan bankalarına sağlanan Acil Durum Likidite Yardımı’nı (ELA) artırmasının güç olduğunu belirtti.

Nowotny, “AMB Pazartesi günü geleneksek olmayan kredilerini bu güne kadar uzattı. Bugün yine bunu tartışmak zorunda kalacağız. Ne kadar uzatabileceğimizi tekrar tartışacağız. ELA’yı artırmak ihtiyacı olduğu kesin ancak dürüstçe konuşmak gerekirse bunu hayal etmek zor. Ama ben bu tartışmalarda peşinen yargıda bulunamam” diye konuştu.

Yunanistab'ın Euro Bölgesi'nden çıkmaya hazırlıklı olduğu konusunda şüpheli olduğunu söyleyen Nowotny, "Grexit'in ana yükü şüphesiz ki Yunanistan üzerinde olacaktır. Yunanistan'ın tüm ihtimallere hazırlıklı olduğunu umuyorum. Köprü finansman sadece güvenilir, uygulanabilir bir program veya program beklentisi ortaya çıkarsa mümkün. Merkez nokta, Yunan tarafında işlerin nasıl gelişeceği. Herşey Yunan hükümeti tarafından üretilen tekliflere bağlı" dedi.