Advertisement

Turkcell ve Huawei, 5G olarak bilinen yeni nesil kablosuz teknolojilerin geliştirilmesine yönelik stratejik iş birliği yapacak.

Turkcell açıklamasına göre şirket, Huawei ile 5G teknolojileri üzerinde ortak çalışma, araştırma ve geliştirmeye yönelik iş birliği için karşılıklı bir mutabakat anlaşması imzaladı. İmza törenine Çin'de resmi temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ve Huawei Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ping Guo tarafından imzalanan anlaşma kapsamında iki şirket, stratejik ortaklıklarını bir üst aşamaya taşırlarken, özellikle 5G teknolojilerinin araştırılması ve geliştirilmesine yönelik gelecekteki iş birliğini artıracak imkanları belirleme konusunda da adım atmış oldu.

Turkcell ve Huawei, 5G teknolojileri ile ilişkili araştırma geliştirme çalışmalarının, sektördeki gelişmelerin, küresel 5G standartlaştırma süreçlerinin paylaşılmasına ve Türkiye pazarındaki ihtiyaçların analiz edilmesine yönelik düzenli toplantı ve atölye çalışmaları gerçekleştirmeyi hedefliyor.

İki dev şirket, 5G üzerinde yapacakları ortak Ar-Ge çalışmaları ile nesnelerin kesintisiz ve daha güçlü iletişim kurdukları bir dünya için son kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ahmet Akça, şirket olarak en gelişmiş 5G teknolojilerini şekillendirme ve uygulama konusunda kararlı olduklarını bildirdi.

Huawei ile ortak olarak, hem bireysel hem de kurumsal müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamayı hedeflediklerini aktaran Akça, "Şirketlerimiz ayrıca Ar-Ge alanındaki iş birliği fırsatlarını da kollayacak ve inceleyecekler. 5G alanında dünyadaki tüm iş ortaklarımızla yakın bir şekilde çalışmayı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Ping Guo ise hem Türkiye'nin, hem de bölgesinin inovatif lideri olan Turkcell'in her zaman yeni fikirler ve çözümler ürettiğini dile getirdi.

Kendilerinin ise Turkcell ile olan iş birliklerini gelecek dönemde daha da güçlendirmek istediklerinin altını çizen Guo, 5G teknolojisi ve mimarisinin 4G ile kıyaslandığında oldukça farklı olacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu bakımdan, iki şirket arasında bugün imzaladığımız anlaşma ile gerçekleştirilecek ortak 5G araştırma ve geliştirme çalışmalarının çok büyük ve değerli sonuçlar yaratacağını, hem Turkcell hem de Türkiye'nin standartlar ve teknolojiler konusundaki ihtiyaçlarına yanıt sunacağına inanıyoruz."

AA


BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Ağustos 2015 Pazar, 17:32 Misafir dünyanın bir çok ülkesinde çin hükümetine bilgi aktarıyor diyerekten ihalelere sokulmayan bir firmaya,biz kendimiz kapı açıyoruz...