Advertisement

Çin’in resmi imalat sanayi göstergesi 5 ayın en düşük seviyesine gerileyerek aylardır süren gevşek para politikasının etkisini henüz göstermediğine işaret etti ve ülke yetkilileri üzerinde harekete geçme baskısı oluşturdu.

Resmi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Temmuz ayında 50 seviyesinde gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin meydanına göre 50.1’e düşüş görülmesi bekleniyordu. Endeks Haziran’da 50.2 seviyesindeydi. Hizmet ve inşaat sektörlerinin göstergesi olan imalat dışı PMI, 53.8’den 53.9’a geldi. 50’nin üzerindeki sayılar genişlemeye işaret ediyor.

Ulusal İstatistik Kurumu kıdemli istatistikçisi Zhao Qinghe, Cumartesi günü açıklanan PMI’lar ile ilgili, “İmalat sanayi sektörü için iç ve dış talep hala zayıf tarafta” dedi. Zhao, düşüşün önemli nedenleri arasında sıcak hava, fırtınalar ve emtia fiyatları olduğunu belirtti.

Resmi PMI verisi, özel PMI’ın Temmuz’daki zayıf durumu ile paralel gerçekleşti. PMI’lardaki düşüş, faiz indirimleri ve yerel yönetim finansmanını destekleme çabalarının son dönemde görülen istikrarlaşma işaretlerine rağmen toparlanmayı henüz canlandırmadığı sinyali verdi. Öte yandan Çin liderleri, son günlerde ikinci yarıyılda önleyici politika düzenlemelerine gidileceği taahhüdü verdiler.

Hong Kong’daki JPMorgan Chase & Co. baş Çin ekonomisti Zhu Haibin, “Veri, ikinci çeyrekte gördüğümüz ivmelenmenin sabit olmadığını gösteriyor. İmalat sanayi sektöründen hiçbir toparlanma sinyali görmedik” diye konuştu.