Advertisement

Yunan bankaları bu hafta değerin yarısından fazlasını götüren kayıpları genişletiyor. Yunanistan hisseleri düşüşü 3. güne taşıyor.

Piraeus Bank SA ve Alpha Bank AE en az yüzde 29 geriledi. Eurobank Ergasias SA yüzde 15 değer kaybetti. National Bank of Greece SA, iki günde yüzde 50 düşmesinin ardından yüzde 2.3 yükseldi. Gösterge ASE Endeksi’nde listelenen 60 hisse senedinin yaklaşık yarısı yükselirken, bankalardaki kayıplar endeksi aşağı çekti.

ASE Endeksi yüzde 1.4 gerileyerek Atina saati ile 10.43’te 651.02 puan oldu. Endeks Salı günü Eylül 2012’den bu yana en düşük seviyeden kapanış yaptı. Endeks, Pazartesi günü ise en az 1987’den bu yana en büyük düşüşü kaydetti. Yunan Borsaları Pazartesi günü 5 haftalık aranın ardından yeniden açılmıştı. Yunan bankalarının endeksi en az 1995’ten bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Traderlar, sermaye kontrolleri ile birlikte uygulanan acil önlemlerden olumsuz etkileniyor. Yunanistan borsasında bir hisse senedi işlemi, 10 dakika içinde yüzde 7’den fazla düşüş veya yükseliş görülürse kapatılıyor. Günlük hareket sınır ise yüzde 30 seviyesine sabitlendi. Öte yandan hisse senedi alıcılarının banka hesapları dışındaki başka yerlerden sağladıkları para ile işlem yapması gerekiyor.

Salı günü 131 milyondan fazla ASE hissesi işlem gördü. İşlem hacmi Pazartesi’ye göre 4 kat arttı.