Advertisement

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güneydoğu Asya Uluslar Topluluğu (ASEAN) 48. Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere bulunduğu Malezya'da açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, Güneydoğu Asya Uluslar Topluluğu (ASEAN) 48. Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere bulunduğu Malezya'da ABD'li mevkidaşı John Kerry ile görüştü.

Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Çavuşoğlu, Türkiye'nin ASEAN'a diyalog ortağı olmak istediğini, ancak ASEAN'ın diyalog ortaklığı statüsünü askıya alan bir moratoryum kabul ettiğini ve moratoryumun kaldırılması için ülkeler nezdinde temaslarda bulunduğunu belirtti. Çavuşoğlu, "Şimdi Malezya dönem başkanlığını üstlendi ve bizi özel misafir olarak davet etti. Açılışa katıldık, bu akşam gala yemeği var. Burada görüştüğümüz dostlarımıza da muhataplarımıza da bunu ilettik. Türkiye'nin yapabileceği katkıları ve verdiği önemi vurguladık" diye konuştu.

ASEAN bölgesiyle son 10 yılda ticaret hacminin 15 milyar dolardan 50 milyar dolara ulaştığını hatırlatan Çavuşoğlu, "ASEAN'ın diyalog ortağı olmak istiyoruz. Ülkeler de sıcak bakıyor ama bu moratoryumun da kalkması gerekiyor" ifadesini kullandı.

Haklılığımız ortaya çıktı

Çavuşoğlu, AA muhabirinin, ilk eğit-donat birliğinin Nusra Cephesi tarafından alıkonulmasıyla ilgili sorusu üzerine, eğit-donatın önemli olduğunu ancak tek başına yetersiz olacağını, arazideki sorunu, gerek DAEŞ ile mücadelede gerekse rejime karşı verilen mücadelede yetersiz kalacağını da söylediklerini hatırlatarak, "Ve bugün haklılığımız ortaya çıktı" şeklinde konuştu.

"DAEŞ ile mücadele için Türkiye'deki üslerin uluslararası koalisyona açılmasında ne aşamada olunduğu" sorusunu Çavuşoğlu, "Şu anda ABD ile yapılan anlaşma gereği teknik olarak İncirlik Üssü'nün kullanıma açılması konusunda mesafe katettik ve ABD uçakları gelmeye başladı. Yakın bir süre içinde DAEŞ'e karşı kapsamlı mücadeleyi de hep birlikte başlatmış olacağız" diye yanıtladı.

En çok tehdidi Türkiye'ye karşı oluşturan DAEŞ'in ortadan kalkması gerektiğini, sonuç odaklı bir stratejiyle DAEŞ ile mücadeleyi amaçladıklarını dile getiren Çavuşoğlu, DAEŞ'ten kazanılan yerlerin de ister istemez doğal güvenli bölge haline geleceğini ve bu bölgede ılımlı muhaliflerin yer bulacağını vurguladı. Bakan Çavuşoğlu, böyle bir durumda Türkiye ve diğer bölgelerdeki mültecilerden ülkelerine dönmek isteyenlere yardımcı olacaklarını söyledi.

Çavuşoğlu, ABD basınından bir gazetecinin güvenli bölgeyle ilgili sorusuna ise "Biz şu anda ABD ile beraber Suriye'deki ılımlı muhalifleri eğitiyoruz ve donatıyoruz. DAEŞ ile mücadelemize de çok kısa süre içinde başlayacağız. Bunu takiben DAEŞ ile mücadelede ılımlı muhalifler için zemin daha güvenli hale gelecek" şeklinde cevap verdi.

AA