Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD ekonomisini desteklemek için faiz oranlarını 2008’den bu yana dip seviyelerde tutan Fed’in bu ay harekete geçip geçmeme kararı finans piyasalarında önümüzdeki hafta yaşanacak gelişmelere bağlı olabilir.

Para birimleri, tahviller ve hisse senetlerindeki volatilite, son haftalarda birden fazla ayın en yüksek seviyelerine ulaşarak ABD Merkez Bankası’nın para politikasını 2006’dan bu yana ilk sıkılaştırması görünümünü tehdit etti. Politika yapıcılar gelecek hafta bir araya gelmeleri öncesinde önemli ekonomik verilerin çoğunu inceledi. Ancak piyasa volatilitesindeki yükseliş faiz artırım kararının son dakikaya kadar değişebileceği anlamına gelebilir.

New York’taki Fischer Francis Trees & Watts Inc. Döviz yöneticisi Adnan Akant, “Bu çok zor bir karar. Faiz artırım kararı finans piyasalarının şimdi ve önümüzdeki haftaki gidişatına bağlı olacak. Fed’in kararı önümüzdeki haftanın nasıl göründüğüne bağlı olmamalı ancak bence gerçekte bu olacak” dedi.

Varlık fiyat dalgalanmaları, geçtiğimiz ay yuanın Çin Merkez Bankası (PBOC) tarafından sürpriz bir şekilde devalüe edilmesi ve Çin hisse senedi piyasalarında sert düşüşlerin görülmesinin ardından ivmelendi. Bu da piyasaların Fed’i takip ettiği gibi Fed’i de piyasaları takip etmeye zorladı. Traderlar ilk faiz artırımı için beklentilerini Aralık ayına ötelerken, dolar üzerindeki iddialar azaltıldı ve ABD hisselerinde Çin’deki yavaşlamanın küresel büyümeye olumsuz etki edeceği ve ABD’deki toparlanmayı raydan çıkaracağı endişesi ile satışa gidildi.

Traderlar Fed’in gelecek hafta faiz artıracağına yüzde 28’lik bir ihtimal veriyor. Aralık ayı olasılığı ise yüzde 59 seviyesinde. Söz konusu hesaplama, efektif fed fon oranının ilk artırımın ardından yüzde 0.375 ortalamasına geleceği varsayımına dayanıyor.

JPMorgan Chase & Co. verilerine göre, para birimlerindeki fiyat dalgalanmalarının göstergesi geçtiğimiz hafta Ocak ayından bu yana en uzun süreli yükseliş dönemini genişletti. ABD Hazine tahvili volatilitesi de artış gösterdi. Bank of America Merrill Lynch HAREKET Endeksi 24 Ağustos’ta 6 ayın zirve seviyesini gördü. VIX olarak bilinen ve hisse senedi fiyat dalgalanmalarını izleyen Chicago Board Options Exchange Volatilite Endeksi aynı gün altı buçuk yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lochart, New York Fed Başkanı William C. Dudley ve Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer gibi politika yapıcılar, merkez bankasının 16-17 Eylül’deki toplantısı öncesinde piyasadaki gelişmeleri izlediklerini belirtti. Lockhart 24 Ağustos’ta Fed duruşunun Çin etkisiyle karmaşıklaştığını ifade ederken, Dudley iki gün sonra türbülansın Eylül ihtimalini zorlaştırdığını dile getirdi.