Advertisement

ABD'de tüketici fiyatları Ağustos ayında, ucuz akaryakıtın enflasyonu Fed politika yapıcılarının hedef seviyesinin altında tutmaya devam etmesi ile birlikte düştü.

Tüketici fiyatları endeksi (TÜFE), Temmuz ayındaki yüzde 0.1'lik artışın ardından, Ağustos ayında yüzde 0.1 geriledi ve Ocak ayından bu yana ilk kez düşüş gösterdi. Genellikle volatil seyreden gıda ve enerji ürünlerinin fiyatlarının içerilmediği çekirek TÜFE, önceki ayda olduğu gibi, Ağustos ayında da yüzde 0.1 yükseldi. Gıda fiyatları düşerken, hizmet fiyatları çok hafif arttı.

Enerji maliyetlerinde son 12 aydaki yüzde 15'lik düşüş ve güçlenen dolar, Fed'in geçici olarak gördüğü yavaş enflasyonun yükselmesini önledi. Perşembe akşamı 2 günlük toplantılaarını sonlandıracal olan Fed politika yapıcıları, faiz kararı almadan önce,yükselmeyen fiyatların, olumsuz finans piyaslaarının ve dirençli ABD işgücü piyasasının yükünü hissedecek.

Valhalla, New York'ta High Frequency Economics şef ABD ekonomisti Jim O’Sullivan, "Fed açık bir şekilde enflasyon hedefine ulaşamıyor," dedi ve "Bu rakamlar geçici olarak Fed'in enflasyon hedefinden daha da uzaklaşabilir" şeklinde konuştu.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, TÜFE'nin yüzde 0.1c düşmesi ve çekirden TÜFE'nin yüzde 0.1 artması bekleniyordu.