Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede, Merkez Bankası'nın görevlerinin çerçevesibni çizen kanunda değişiklğie yönelik planlarının olmadığını söyledi. Zeybekci ayrıca, Asgari ücretin maliyetinin bir kısmının Hazine tarafından üstlenilebileceğini söyledi.

Türk Lirası, Zeybekci'nin yorumlarının, AK Parti'nin 1 Kasım seçimlerinin ardından tek başına iktidarı kazanması sonrası, Merkez Bankası kanununda "büyümeye odaklanması" şeklinde bir değişiklik yapılabileceği spekülasyonunu gidermesinin ardından, kayıplarını geri aldı ve değer kazandı. Türk Lirası dolar karşısında yüzde 0.1 değer kazanarak 2.8727 seviyesine geldi

Hükümet yanlısı gazeteler, seçimlerden sona, hükümetin merkez bankasının ve para politikası kurulunun "yapısını" değiştireceğini yazmıştı. Temel görevi fiyat istikrarını sağlamak olan Merkez Bankası, aralarında Zeybekci ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da olduğu üst düzey siyasetçiler tarafından, faizi düşürmeyerek büyümeyi olumsuz etkilediği şeklinde eleştirilmişti.

Zeybekci, ayrıca, hükümetin, ashari ücrette planlanan yüzde 30'luk artışın özel sektör üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için bir plan üzerinde çalıştıklarını kaydeti ve yükün bir kısmını Hazine'nin üstlenebileceğini işaret etti.