Advertisement

NATO/Stoltenberg: Türkiye hava sahasını koruma hakkına sahiptir

NATO/Stoltenberg: Türkiye hava sahasını koruma hakkına sahiptir

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye kendi sınırlarını ve hava sahasını koruma hakkına sahiptir" dedi

30 Kasım 2015 Pazartesi, 13:00 Güncelleme: 30 Kasım 2015 Pazartesi, 13:55

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye kendi sınırlarını ve hava sahasını koruma hakkına sahiptir. Türkiye'nin Rusya ile temas kurma çabalarını destekliyoruz," dedi.

Stoltenberg, "(Hava sahası ihlali yapan Rus uçağının düşürülmesi) Türkiye'ye bize tüm bilgileri iletti. Aynı zamanda diğer kaynaklardan bilgi elde ettik. Tüm bilgiler Türkiye'nin verdiği bilgilerle tutarlıydı" dedi.

Stoltenberg, "Tüm NATO üyeleri Türkiye'nin hava sahasını korumasına destek veriyor. Moskova ve Ankara arasındaki temasları destekliyoruz. NATO dışişleri bakanları toplantısında risklerin azaltılması görüşülecek" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İttifak üyelerinin görüş birliği içinde Türkiye'nin hava sahasını koruma hakkını desteklediğini belirterek, "Rusya'yı Suriye'de ortak düşmanımız DAEŞ'i hedef alarak yapıcı bir rol almaya çağırıyorum" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Stoltenberg, görüşmede geçen hafta Türk hava sahasında düşürülen savaş uçağıyla ilgili gelişmelerin ele alındığını söyledi.

"Türkiye NATO'ya bağlı, NATO da güçlü bir şekilde Türkiye'nin güvenliğine bağlı" diyen Stoltenberg, şunları kaydetti:

"NATO'nun güneydoğu sınırlarındaki durum hızlı değişiyor. Bir Rus jetinin düşürülmesine götüren olayları tartıştık. Bütün müttefikler Türkiye'nin toprak bütünlüğünü ve hava sahasını koruma hakkını tamamıyla destekliyor. Türkiye'nin gerilimi düşürme ve Moskova'yla temas kurma gayretlerini memnuniyetle karşılıyorum. Sakin kalmak ve gerilimi düşürmek önemli. Rusya'yı Suriye'de ortak düşmanımız DAEŞ'i hedef alarak yapıcı bir rol almaya çağırıyorum."

Jens Stoltenberg, "Geçen haftaki olay, Rusya ile ilişkilerimizde istikrar, saydamlık ve tahmin edilebilirlik için uluslararası mekanizmaların güçlendirilmesinin önemini gösterdi" ifadesini kullanarak, böyle bir mekanizmanın benzer olayların meydana gelme riskini azaltmada ve böyle bir olay yaşansa bile gerilimin yükselmesini, kontrolden çıkmasını önlemede kilit konumda olduğunu söyledi.

Stoltenberg, risk azaltma mekanizmalarının yarın yapılacak NATO dışişleri bakanları toplantısında ele alınacağını bildirdi.

NATO'nun Suriye'deki ihtilafa siyasi bir çözüm bulunması için yeniden başlayan uluslararası çabaları güçlü bir şekilde desteklediğini vurgulayan Stoltenberg, "Bu, her zamankinden daha acil bir nitelik taşıyor" dedi.

Düşürülen uçakla ilgili bilgileri Türkiye'nin NATO'yla tam paylaşmadığı yönündeki iddiaların sorulması üzerine Stoltenberg, "Türkiye NATO'yla ve müttefiklerle pek çok bilgiyi paylaştı. NATO, Türkiye'nin NATO Büyükelçisi'nin bütün bilgileri ve detayları paylaştığı özel bir oturumla toplandı. Başka kaynaklardan aldığımız bilgiler de Türkiye'nin olayın gerçekleşme şekliyle ilgili verdiği bilgilerle tutarlı" yanıtını verdi.

Stoltenberg, "Geçen hafta gördüğümüz, Rus uçaklarının Türkiye'nin hava sahasını ilk ihlali değildi" ifadesini kullandı.

 


AAÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 96.737 -1,49
USD/TRY 5,8088 1,30
EUR/TRY 6,5518 0,69
EUR/USD 1,1244 -0,46
FAİZ 20,88 -2,93
ALTIN/ONS 1.275,35 0,11
BRENT 71,79 0,24
© haberturk.com
Yukarı