Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Altın vadeli kontratları dün Noel tatili öncesi son seansta, zayıf doların metalin alternatif yatırım aracı olarak cazibesini artırmasının ardından, son üç günde ilkk kez değer kazandı.

ABD dolarının 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi düşüşünü beşinci güne taşıyarak Nisan ayından bu yana en uzun kayıp dönemini gerçekleştirirken, petrol değer kazandı. Gümüş vadeli kontratları da New York Comex piyasasında yükselirken, platin ve palladyum Nymex piyasasında yukarı yönde hareket etti. Bloomberg'in dolar göstergesi ayrıca Haziran ayından bu yana en kötü aylık performansını göstermeye hazırlanıyor.

Altın vadeli kontratları bu ay, ABD ekonomisinin güç kazanması ile birlikte Fed'in yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez faiz artırımına gitmesinden önce, son beş yılın en düşük seviyesini gördü. Yüksek faizler, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor. Yatırmcılar, küresel ekonomik büyümenin sorunlu olması ve emtia fiyatlarındaki sert düşüşlerin enflasyon beklentilerini baskı altında tutmasının etkisi ile, Fed'in kademeli faiz artırımına gideceği beklentisini fiyatlıyor.

Melbourne'de IG Ltd. piyasa analisti Angus Nicholson, "Altın şu anda dolar ile bariz bir ters yönlü hareket görünümü çiziyor," dedi ve "ABD dolarının, piyasanın bir sonraki Fed faiz artırımının zamanlamasını belirlemeye çalışması ile birlikte, kısa vadede ılımlı bir seyir gösterdiğini görebiliriz" şeklinde görüş bildirdi.

Şubat vadeli altın kontratları dün, Noel tatili nedeniyle yarım gün yapılan işlemlerde, yüzde 0.7 yükselişle ons başına 1,075.90 dolardan kapandı. İşlem hacmi son 100 günün ortalamasının yüzde 56 altındaydı.

Dublin'de Avatrade Ltd. şef piyasa analisti Naeem Aslam, "Yılın kalan kısmı için, altındaki hareket çok durgun olacaktır," dedi ve "İşlem hacminin gelecek hafta da düşük kalacak olması ile birlikte, önemli bir hareket beklemiyoruz" şeklinde konuştu.

Son 10 yılın dokuzunda, Bloomberg'in derlediği verilere göre, spot altın fiyatları 23 Aralık ile 3 Ocak arasındaki dönemde ortalama yüzde 2.9 yükseldi. Hatta 2013 ve 2014 yıllarında, altın 10 yıldan fazla bir dönemin en kötü yıllarını yaşadığında bile, altın sözü edilen dönemde değer kazandı.