Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD hisse senetleri dün, perakende ve teknoloji sektörü hisselerinin öncülüğünde yükseldi ve bunun sonucu, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi bu yıl için kazanç bölgesine geçerken, bu ayın kayıplarını sildi. İşlem hacmi düşüktü.

Amazon.com Inc. yüzde 2.8 değer kazanarak, ikinci günde de perakende sektörü hisselerine öncülük etti ve tatil sonrası işlemlerde rekor seviyeye çıktı. Google'ın ana şirketi Alphabet Inc. yüzde 1.5 yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı ve Apple Inc. yüzde 1.5 yükseldiç Bu hareketler teknoloji sektöründeki yükselişleri destekledi. Otomobil parçaları zinciri Pep Boys, Carl Icahn'in satın alma teklifini yükseltmesinin ardından yüzde 8.8 prim yaptı.

S&P 500 Endeksi dün yüzde 1.1 yükselerek 2,078.36 puandan kapandı ve üç haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Dow Jones Endeksi 192.71 puan ya da yüzde 1.1 çıkışla günü 17,720.98 puandan tamamladı ve son 20 seansta 17'nci üç haneli rakam yükselişini gerçekleştiri. Nasdaq 100 Endeksi yüzde 1.5 yükseldi ve 2015 yılı kazancını yüzde 11'e genişletti. New York Borsası'nda dün yaklaşık 5 milyar hisse senedi el değiştirdi ve bu üç ayın ortalamasının yüzde 30 altındaydı.

Los Angeles'ta Wedbush Securities Inc. hisse senetleri işlemleri idari direktörü Michael James, "Teflon piyasası durumu sürüyor. Tüm yıl böyleydi," dedi ve "Piyasanın şimdiki seviyelerinin çok daha altına düşmesini gerektirecek çok sayıda olumsuz faktör var. Traderların büyük bölümü Perşembe gününü atlatmaya ve 2015 yılının son sayfasını da kapatmaya odaklandı" şeklinde görüş bildirdi.