Advertisement

Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker faiz artırımlarının devam etmesi gerektiğini söyledi.

North Carolina eyaletinin Raleigh kentinde yaptığı konuşmasında, Fed'in faiz artış hızına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Lacker petrol fiyatlarındaki düşüş sonlandığında ve dolar stabilize olduğunda enflasyonun kısa vadede %2'lik hedefine ulaşmasının muhtemel olduğunu belirtti.

Lacker, "Enflasyon 2 faktörün etkisiyle düşük kaldı, düşen petrol fiyatları ve dolardaki artış. Ancak iki faktör de enflasyonu sonsuza dek olumsuz etkilemeyecek. Petrol fiyatlarında düşüş sonlanınca enflasyonda belirgin yükseliş olmasını bekliyorum. Doların da zirveyi görüp düşmeye başlamasının ardından çekirdek enflasyon yeniden %2 hedefine ilerleyecektir' açıklamasını yaptı. Lacker enflasyonun hedefe hızlıca ulaşması halinde daha agresif bir faiz artış patikasının uygun olacağını belirtti.

Fed'in kademeli artıştan kastının bir yılda 100 baz puan anlamına gelebileceğini kaydeden Lacker, yine de asıl faiz patikasının ekonomik verilere bağlı olacağını ifade etti.

Lacker ayrıca bu yıl ekonominin yaklaşık %2.2 oranında büyüyeceğini öngördü.

Fed'in şahin ismi Lacker, Fed'in Eylül ve Ekim ayı toplantılarında faiz artırmama kararına muhalefet etmişti. Lacker'in bu yıl Fed'in para politikasını belirleyen FOMC'de oy hakkı bulunmuyor.