Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İran ile Suudi Arabistan arasındaki gerilime ilişkin, "Türkiye şu anda krizin ortadan kaldırılması için yoğun bir gayret içerisinde. Olayları büyütmek değil var olan olayları küçültmede, ortadan kaldırma ve minimize noktaya getirme konusunda büyük bir çaba içerisindeyiz" dedi.

24. AK Parti İstişare Toplantısı'na katılmak üzere Afyonkarahisar'a gelen Çelik, Selçuklu Camisi'nde cuma namazını kıldı. İnşası süren canlı hayvan Borsası binasında incelemelerde de bulunan Çelik, burada gazetecilerin sorularını cevapladı.

Çelik, İran ile Suudi Arabistan arasındaki gerilime ilişkin soru üzerine, dünyanın neresinde olursa olsun bir kriz çıktığında, bunun domino etkisi oluşturduğunu ve herkesi etkilediğini söyledi.

Sıcak bir bölgede yer alan Türkiye'nin böyle bir ortamda etkilenmemesinin mümkün olmadığını ifade eden Çelik, böyle bir krizde Türkiye ile ticari bağları olan ülkelerin de etkileneceğine dikkati çekti. Çelik, şöyle konuştu:

"Türkiye şu anda krizin ortadan kaldırılması için yoğun bir gayret içerisinde. Olayları büyütmek değil var olan olayları küçültmede, ortadan kaldırma ve minimize noktaya getirme konusunda büyük bir çaba içerisindeyiz. Yeni Kerbela olaylarını yaşamaya hiç tahammülü olmayan, konuşulması bile sıkıntılı İran-Suudi Arabistan gerginliği, bölgeyi ve Ortadoğu coğrafyasını tümden etkiliyor. Dünya piyasalarını da etkiliyor. Dolayısıyla bu ateşin sönmesiyle ilgili Türkiye'nin samimi gayretleri var. Her ne kadar bazı ilgili ülkelerde Türkiye'yi karalamaya dönük, iftiralara varan kampanyalar yürütülüyorsa da İran ve Suudi Arabistan ilişkilerinde Türkiye, yine burada dengeli ve ölçülü. Türkiye, iki ülke arasında gerginliğin daha fazla tırmanmaması ve bölgenin daha çok zarar görmemesi ile ilgili son derece hassas ve uyarıcı bir diplomasi yürütüyor."

Türkiye ve Rusya arasında ticari ilişkileri

Çelik, Rusya'ya ihracat konusundaki soru üzerine, oradaki piyasaların açılmasının ardından nasıl bir durum ortaya çıktığına bakılacağını belirterek, "Tekrar üzerine basa basa şunu söylemek istiyorum; biz dost ülkeyiz. Dost ülke Rusya ile ilişkilerimizin normal seyrinde devamı konusunda kararlılığımızı ifade ediyoruz. Ama bunlar karşılıklı önlemler ve tedbirler almaya dönüşürse iki ülkenin üreticileri ve çiftçileri de zarar göreceklerdir. Bu her iki ülke içinde doğru bir yöntem değildir" diye konuştu.

"Buğdayda ithalat yok"

Bu yıl buğday rekoltesinin yüksek olduğunu belirten Çelik, buğday ithalatı gerçekleştirmeyeceklerini aktardı.

Çelik, Rusya ile buğday ticaretine ilişkin karşılıklı anlaşmalar olduğuna işaret ederek, "Umuyorum ki aklıselim hakim olacak diye düşünüyorum. Alternatif pazar konusunda ilgili Ekonomi Bakanlığımız ve diğer bakanlarımızla çalışmalarımızı tamamladık. Üreticilerimizin mağduriyetini engelleyecek, kısmi de olsa ortadan kaldıracak düzenlemelerin olması gerektiği ve atılması gereken adımlar konusunda çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Bu anlamda herhangi bir sorun yok."