Advertisement

San Francisco Fed Başkanı John Williams bilançonun küçültülerek normalleşmesinin en az 6 yıl süreceğini ve faiz artışlarının kademeli olacağını belirtti.

Williams California'da yaptığı açıklamada ABD ekonomisinde görünümün iyi olduğunu ve Aralık ayındaki faiz artırımının doğru bir karar olduğunu söyledi.

Williams, "Fed faiz artırım sürecine başladı, ancak bu normalleşme süreci kademeli olacak" diye konuştu.  

Bugünkü istihdam verisinin 'iyi bir haber' olduğunu söyleyen Williams, ekonomik görünüm ve tüketici harcamalarının güçlü olduğunu belirtti. Ancak San Francisco Fed Başkanı yurtdışı kaynaklı yavaşlamalar ve dolarda daha fazla yükselişin aşağı yönlü risk oluşturduğuna da dikkat çekti.

"İşsizlik %4.5'e iner"

Williams istihdam piyasasındaki iyileşmeyle yılın ortalarında işsizlik oranının %4.5'e düşebileceğini öngörürken enflasyonun da 2017 yılının sonunda %2 veya yakınına ulaşabileceğini belirtti. Williams, "Düşük enflasyonda özellikle dolardaki yükseliş ve petrol fiyatlarındaki düşüş etkili. Bu etkiler yavaş yavaş yok olabilir" yorumunu yaptı. 

ABD ekonomisini canlandırmak için başlatılan tahvil alımlarıyla bilanço 4.5 trilyon dolara yükselmişti. Fed yetkilileri 2006'dan beri ilk kez geçen ay faiz artırmış ve artışların kademeli olacağını belirtmişti.