Advertisement

Cameron AB ile görüşmelerden umutlu

Cameron AB ile görüşmelerden umutlu

İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkenin Avrupa Birliği içerisindeki konumuna ilişkin diğer üye ülkelerle yürütülen müzakerelerde gelecek ay anlaşmaya varılabileceğini belirtti

10 Ocak 2016 Pazar, 16:00 Güncelleme: 10 Ocak 2016 Pazar, 16:03

İngiliz yayın kurumu BBC’de Andrew Marr Show’a katılarak ülke gündemine ilişkin soruları yanıtlayan David Cameron, İngiltere’nin AB üyeliğiyle ilgili görüşmelerin zor geçtiğini, öte yandan üye ülkelerle şubatta anlaşmaya varılabileceğini kaydetti.

AB içerisinde reformların gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Cameron, “Şubat ayında anlaşma sağlandığını, bunu takiben de referandumun yapıldığını görmek istiyorum" dedi.

Cameron, AB’ye ülkeleriyle devam eden görüşmelerin içeriğine ilişkin olarak, “Bazıları en zor konunun göç olduğunu düşünüyor, gerisinin ise kolaylıkla halledileceğine inanıyor. Göç mutlaka zor bir konu ama diğer alanlar da basit ve açık değil” diye konuştu.

AB üyesi olmasına rağmen Euro Bölgesi’nin dışında kalan ülkelerin dezavantajlı durumda olmaması gerektiğini belirten Cameron, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz Avrupa’ya ticaret, işbirliği ve birlikte çalışmak için katıldık. Kendimizi bir nevi ‘Avrupa süper devleti’ içerisine gömmek istemiyoruz. Bu yüzden ortak para biriminde, sınırsız Schengen sisteminde değiliz. Bu yüzden Avrupa ordusuna hiçbir zaman dahil olmayacağız” dedi.

Cameron, İngiltere’nin AB’den ayrılma olasılığına ilişkin “Ben bunun doğru çözüm olduğunu düşünmüyorum. Fakat çözüm buysa bunun işlemesi için elimizden gelen her şeyi yapmak zorundayız” ifadesini kullandı.

David Cameron ayrıca referandumun sonucunda İngiltere’nin AB üyeliğine devam etmesi yönünde bir kararın çıkması durumunda Başbakanlık görevine devam edeceğini söyledi.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 101.089 -0,75
USD/TRY 5,6875 0,14
EUR/TRY 6,3787 0,08
EUR/USD 1,1207 -0,02
FAİZ 17,68 0,00
ALTIN/ONS 1.424,18 -0,05
BRENT 63,26 1,26
© haberturk.com
Yukarı