Advertisement

ABD hisse senetleri yükselerek, dört yıldan fazla sürenin en sert haftalık satış dalgası ardından istikrara kavuşmaya başladığını işaret etti.

Standard & Poor's 500 Endeksi, geçtiğimiz hafta yüzde 6 düşerek 30 Eylül'den beri en düşük seviyeye gelmesinin ardından bugün yüzde 0.7 yükselerek New York saatiyle 09:32'de 1,934.83 puan seviyesine geldi. Öte yandan Çin Merkez Bankası (PBOC) tarafından açıklanan yuan fiksinginin değişiklik göstermemesiyle birlikte Çin parası yükseldi.

New Jersey'de “Yuanda bir miktar istikrar görüldü ki bu durum, risk alarak işlem yapmak için neden oluşturuyor” diyen Stifel, Nicolaus & Co. yöneticisi Chad Morganlander, “ABD ekonomisi istikrarlı bir tempoda ilerliyor. Dış unsurlar kar ve gelir artışlarında baskı uyguluyor, bu nedenle yatırımcılar bu hafta açıklama yapacak şirketleri yakından izliyor olacak” şeklinde görüş bildirdi.

Alcoa Inc. bugün piyasaların kapanmasının ardından gayriresmi olarak raporlama dönemini başlatacak. Bu hafta çeyreklik sonuçları açıklama yapacak 11 şirketin arasında JPMorgan Chase & Co., Intel Corp. ve Citigroup Inc.'de yer alıyor. Analist tahminlerine göre S&P 500 üyeleri geçtiğimiz çeyrekte yüzde 6.7 düşüş gösterdi.