Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

İsviçre’nin Davos kasabasında Dünya Ekonomik Forumu’na katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, bir otelde basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'ye yoğun bir ilgi olduğunu belirten Davutoğlu, "Çevre ekonomilerdeki sarsıntılar nedeniyle yatırımcılar güvenli bir liman ve kalıcı olarak bulunabilecekleri merkezler arıyorlar. Bakıldığında tüm Afro-Avrasya'da dünyanın en büyük üretim üslerinden biri Türkiye'de. Bu da yatırımcılar için teşvik edici bir unsur" diye konuştu.

Görüşmelerde tüm yatırımcılarla yaptıkları yatırımları gözden geçirdiklerini kaydeden Davutoğlu, "yatırım ortamını iyileştirmek için neler yapılabileceğini konuştuk. Bu ziyarette milyarlarca dolarlık yatırımın Türkiye'ye gelebilmesi için son derece uygun bir zemin olduğunu gördüm" dedi.

Davutoğlu küresel ekonomik gelişmelerle ilgili olarak geçen seneye göre daha iyimser bir hava olduğunu belirterek "Özellikle Avrupa ekonomilerindeki toparlanma bu anlamda iyiye işaret ediyor...Temaslarımızdan çok memnunum ancak Türkiye'ye olan güveni pekiştirmek ve yatırımcıların peşinde tabiri caizse koşmak durumundayız. Çünkü yatırımcı pastası daralıyor, rekabet artıyor" yorumunu yaptı.

- Kıbrıs sorunu

KKTC sorununa da değinen Davutoğlu, "Ban ki Mun'la da yaptığım görüşmede Kıbrıs konusunda yavaş yavaş garantör devletlerin de sürece katıldığı bir aşamaya geçmemiz gerektiğini ifade ettim" değerlendirmesini yaptı.

Davutoğlu, "Ümit ederim önümüzdeki aylarda Kıbrıs sorunun kalıcı bir çözüme kavuşması için zemin oluşturma imkanını bulurlar" dedi.