Advertisement

Akfen Holding ve TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, turimdeki sorunun cari açığa etkisinin şu anda 11-12 milyar dolar olduğundan bahsedildiğini aktararak, "Bunun yüzde 5'i 500-600 milyon dolar eder. Bu rakam turizmi kurtarma fonu olarak ayrılsa ve yurt dışındaki tanıtım ve lobi kuruluşlarıyla anlaşılsa, bu zarar karşılanır." dedi.

Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde AA muhabirinin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Akın, Rusya ve Almanya'nın dışındaki pazarlara bütçe ayırıp, pazarlama yapılması gerektiğini aktararak, aktif pazarlamayla yeni insanların Türkiye'ye getirilebileceğini söyledi.

Bunu yapmak için gereken enerjiye, çevreye ve imkanlara sahip olunduğuna işaret eden Akın, dünyanın hemen hemen her ülkesine ihracat yapılabildiğini ve yabancı dil bilen insan sayısının çoğaldığını dile getirdi.

Akın, Türkiye'nin mutlaka tanıtım, pazarlama ve yeni ziyaretçi bulma gibi bir program tanıtımına ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak, "Dışarıda 'Türkiye'de terör var, gitmeyin' diyen bir lobi var. Bu bir gerçek. Bunu gerçeği görmezlikten gelemeyiz. Bu var diye biz kafamızı kuma gömemeyiz." ifadelerini kullandı.

Sektördeki zararı karşılamak için bankalara gitmenin bir çözüm olmadığına dikkati çeken Akın, şunları kaydetti:

"Bunun bir alternatifi de bütün turizm yatırımcılarının daha evvelden olduğu gibi bu oteller yapıldığında müşterisi yoktu ama bu turizmci arkadaşların hepsi aktif pazarlamayla, kendilerine ait satış modelleri geliştirerek böyle güzel fikirlerle Türk turizmini yarattılar. Şimdi bunu bizim aşamamamız bizi şaşırtıyor doğrusu. Bizim mutlaka bunu aşabilecek enerjiyi gösterebilmemiz lazım. Bugüne kadar Türkiye'ye gelmemiş milyarlarca insan var. Bizim Türkiye'de terörün abartılmaması gerektiğini ve bizim Türkiye'de terörün üstesinden geleceğimizi anlatabiliriz. Bunun da propagandasına ihtiyacımız var."

"Lobi kuruluşları bizimle çalışmak için can atıyor"

Akın, dünyanın her tarafında birçok lobi kuruluşu olduğunu belirterek, "Bunlar bizlerle çalışmak için can atıyor ve çok büyük paralar da değil. Turimdeki sorunun cari açığa etkisinin şu anda 11-12 milyar dolar olduğundan bahsediliyor. Bunun yüzde 5'i 500-600 milyon dolar eder. Bu rakam turizmi kurtarma fonu olarak ayrılsa ve yurt dışındaki tanıtım ve lobi kuruluşlarıyla anlaşılsa, bu zarar karşılanır. Kamu tek başına bu sektörün zararını karşılayacağım dese bu gerçekçi değil. Bunu mümkün değil yapamaz." değerlendirmelerini yaptı.

Otellerdeki doluluk oranlarının son dönemdeki gelişmelerden ne kadar etkilendiğine ilişkin bir soruyu da Akın, "Çok etkilendi. Benim aldığım rakamlar şu anda mevcut turizm potansiyelimizin yüzde 70'ini kaybetmekle karşı karşıyayız. Bu yaz için doluluk anlamında söylüyorum. Atatürk Havalimanında ise durum vahim değil gelen rakamlara baktığımızda. Turizm kadar kötü değil durum." şeklinde yanıtladı.