Advertisement

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan, Türkiye'nin 4,5G ile tanıştığı 1 Nisan itibarıyla ilk 3 dakikada 1 milyondan fazla Turkcell abonesinin yeni teknolojiyi kullanmaya başladığını ve 4,5G abone sayısının 10 günde 3 milyona yaklaştığını bildirdi.

Erkan, gazetecilerle yaptığı değerlendirme toplantısında, Turkcell'in, fiber yatırımların başladığı 2008 yılı itibarıyla toplam 3,5 milyar lirayı aşan yatırımla fiber ağını 35 bin 269 kilometreye çıkardığını belirterek, 14 ilde 2,4 milyon ev ve iş yerinin kapısına kadar bin megabit hızında internet hizmeti ulaştırdıklarını söyledi.

Geçen yıl sonu itibarıyla toplam sabit genişbant müşteri sayısının 1,5 milyon olduğuna dikkati çeken Erkan, 2015'te 164 bin yeni fiber müşteri kazanan Turkcell'in, yıl sonunda 899 bin fiber internet müşterisiyle pazarda ilk sırada yer aldığını ifade etti.

"İpek yolunu fiber yoluna çevireceğiz"

Turkcell fiber yatırımlarının 4,5G teknolojisine sağladığı faydalara da değinen Erkan, 1 Nisan'da hayata geçen teknoloji için çalışmaları tamamladıklarını, Türkiye’yi bölgenin internet merkezi yapma vizyonuyla çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Erkan, 2015'te toplam fiber yatırımın yüzde 45'inin Turkcell tarafından yapıldığını vurgulayarak, "Dünyanın en güçlü 4,5G şebekesi için 2015'te 7,7 milyar liralık yatırım yaptık, 2018'e kadar ise 18 milyar liralık yatırım yapacağız." dedi.

Türkiye'nin internet ağlarının kesişim noktası haline gelmesinin önemli olduğunu belirten Erkan, şöyle devam etti:

"İpek yolunu fiber yoluna çevireceğimiz söylemiyle yola çıktık.

İnternetin baronları diye bilinen dünyanın en büyük servis sağlayıcılarını Türkiye'ye getirdik. Dünyanın ve bölgenin en önemli telekom operatörlerini Türkiye'ye çekerek ülke pazarının hareketlenmesini destekledik ve Türkiye'yi bölgede önemli bir geçiş noktası haline getirdik."

On günde 3 milyon 4,5G abonesi

Erkan, Türkiye'nin 4,5G ile tanıştığı 1 Nisan itibarıyla ilk 3 dakikada 1 milyondan fazla Turkcell abonesinin yeni teknolojiyi kullanmaya başladığına işaret ederek, 4,5G abone sayısının 10 günde 3 milyona yaklaştığını ve data kullanımının yüzde 12 artış gösterdiğini ifade etti.

4,5G'ye geçişte ilave maliyet ve cayma bedeli istemediklerini de hatırlatan Erkan, "Söz veriyoruz, müşterilerimize kota derdi yaşatmayacağız. Üç ay boyunca kotayı 2 katına çıkardık. 4,5G'li herkese yurt dışında da ülke içinde de aynı tarife geçerli. Faturalarda sürpriz yok. Yolda, evde, iş yerinizde internetsiz bırakmayacağız.
65 yaş üzeri ve engelli müşterilerimizin evine hizmet götüreceğiz.
Sadece Turkcell abonelerine değil, herkese hizmet sağlayacağız." diye konuştu.

Turkcell Veri Merkezi haziranda açılıyor

İstanbul’da yapımı süren Turkcell Veri Merkezi'ne şirketlerin büyük ilgi gösterdiğine dikkati çeken Erkan, 22 bin metrekare kapalı alanı ve 10 bin metrekare veri merkezi alanı bulunan tesisin açılışını haziranda yapacaklarını kaydetti.

Erkan, Ankara'da şehir içinde 2 bin 100 kilometrelik fiberoptik şebekeye sahip olduklarını ve 352 bin haneye ulaştıklarını belirterek, burada da 10 bin metrekarelik yeni bir merkez yapma kararı aldıklarını sözlerine ekledi.

"Kapasitemizin yüzde 95'ini kendi fiberimizle taşıyoruz"

Mobil data trafiğinin yüzde 95'ini kendi fiber altyapılarından sağladıklarını vurgulayan Erkan, Türkiye'nin ihtiyacı olan kapasiteye ulaşması için yaklaşık 17 milyar dolarlık yatırım gerektiğini ve ortak bir şirket kurulduğunda bu ihtiyacın 4 milyar dolarlık yatırım ile karşılanabileceğini ifade etti.

Erkan, Türkiye'de söz konusu yatırımları engelleyici faktörler de bulunduğuna da dikkati çekerek, "Bütün şirketler ortak şirket kursun ve Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu kapasiteyi hızla hayata geçirsin istiyoruz.
Maliyet düşüklüğü de bu şekilde tüketiciye yansıyacaktır. Yoksa biz zaten kapasitemizin yüzde 95'ini kendi fiberimizle taşıyoruz. Türkiye'de altyapıdaki rekabet, üst yapıdaki farklılaşmayı zorlaştırıyor.
Bu katılımcı yapıda kim yapıya ne kadar koyarsa yeni oluşan şirketten o kadar hisse sahibi olacak. Kimse bir yere bağış yapmayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Müşterilerinin 4,5G'ye geçişini desteklemek amacıyla SIM kart değişimlerinin kampanya kapsamında yıl sonuna kadar ücretsiz olduğunu anımsatan Erkan, "Bu bizim maliyetine katlandığımız bir fayda. Muhtemelen yıl başından sonra ücretsiz yapmayız. Ben satışın en tepe yöneticisi olarak bunun maliyetini almak taraftarıyım" dedi.