Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 28 Nisan Perşembe

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'nda Önder İmam Hatip Gençlik buluşmasına katılacak.

Erdoğan, Green Park Otel'de Türk-Arap Yükseköğretim Kongresi kapanış oturumu ve gala yemeğine iştirak edecek.

(İstanbul/14.00/20.00)

2- Başbakan Davutoğlu Katar'da

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Abdullah Nasır bin Halife Al Sani ve Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Al Sani ile ayrı ayrı görüşecek. Katar Emiri Şeyh Tamim'in onuruna vereceği öğle yemeği katılacak Davutoğlu, Türkiye Katar İş Konseyi Toplantısına iştirak edecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Unsur Komutanlığı'nı ziyaret edecek Davutoğlu, ardından Katar Üniversitesinde "Turkey -Qatar Cooperation Regional Challenges, Broadet Horizons" konulu bir konuşma gerçekleştirecek ve Ankara'ya dönecek.

(Doha/10.30/11.30/12.00/13.00/15.30/16.30/20.30)

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile DSP Genel Başkanı Önder Aksakal'ı ayrı ayrı kabul edecek.

(Ankara/13.00/14.00)

4- Milli Eğitim Bakanlığınca, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik ikinci dönem merkezi ortak sınavların ikinci gün oturumu yapılacak.

- 1 milyon 167 bin 854 öğrencinin katılımının öngörüldüğü ortak sınavlar, yurt içinde 970 merkezde, yurt dışında ise 15 merkezde gerçekleştiriliyor.

(09.00)1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'nda Önder İmam Hatip Gençlik buluşmasına katılacak.

- Erdoğan, Green Park Otel'de, Türk-Arap Yükseköğretim Kongresi kapanış oturumu ve gala yemeğine iştirak edecek.

(İstanbul/14.00/20.00)

2- Başbakan Davutoğlu Katar'da

- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Abdullah Nasır bin Halife Al Sani ile Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile ayrı ayrı görüşecek.

- Katar Emiri Şeyh Tamim'in onuruna vereceği öğle yemeğine katılacak Davutoğlu, Türkiye-Katar İş Konseyi Toplantısı'na iştirak edecek.

- Davutoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Unsur Komutanlığını ziyaret edecek, Katar Üniversitesinde, "Türkiye-Katar İşbirliği, Bölgesel Meydan Okumalar, Daha Geniş Ufuklar" konulu konuşma yapacak, ardından Ankara'ya dönecek.

(Doha)

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile DSP Genel Başkanı Önder Aksakal'ı ayrı ayrı kabul edecek.

(Ankara/13.00/14.00)

4- Milli Eğitim Bakanlığınca, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik ikinci dönem merkezi ortak sınavların ikinci gün oturumu yapılıyor.

(09.00)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilecek Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu toplantısına başkanlık edecek.

- Toplantıya Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da katılacak.

(Ankara/10.00)

2- TBMM'den

- Genel Kurulda, Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Kanunu Tasarısı üzerinde görüşmeler devam edecek.

- Anayasa Komisyonunda, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını içeren Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmeleri başlayacak.

- KİT Komisyonunda, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü ile Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürlüğünün 2013-2014 yılı hesapları görüşülecek.

- Sanayi, Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine başlanacak.

(14.00/11.00/10.00/10.30)

EKONOMİ

1- 11.Türk-Arap Ekonomi Forumu

- Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Lütfi Elvan, Çırağan Sarayı'nda düzenlenecek foruma iştirak edecek.

(İstanbul/17.00/09.30)

2- Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Atatürk Kültür Merkezi'nde 2. Mersin Tanıtım Günleri etkinliğine katılacak.

(Ankara/14.00)

3- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ziyaretlerde bulunacak, açılış törenlerine, “Hayvancılığın Kalkınmasında Model İl Burdur” toplantısına, "2.Teke Yöresi Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri, Yem Fuarı" açılışı ile “11.Damızlık İnek Yarışması” ödül törenine iştirak edecek.

(Burdur/11.00-16.00)

4- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, mart ayı uluslararası rezervler ve Döviz likiditesi istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

5- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, haftalık para-banka ve menkul kıymet istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara /14.30)

6- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, şubat ayı konut fiyat endeksini açıklayacak.

(Ankara/14.30)

7- TÜİK, nisan ayı Ekonomik Güven Endeksi ile 2015 yılı ölüm istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, “Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne Üyelik Süreci” konulu sivil toplumla diyalog toplantısına katılacak, Valiliği ve AK Parti Hatay İl Başkanlığını ziyaret edecek.

(Hatay/14.00/17.30/18.15)

2- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı 5. Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılacak ve Çin Başbakan Yardımcısı Vang Yang ile bir araya gelecek.

(Pekin)

3- Irak'ta temaslarda bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsünce düzenlenen ekonomi forumunda "Türkiye'nin Reform Tecrübesi" başlıklı sunum gerçekleştirecek.

(Erbil)

4- Suriye'deki iç gelişmeler takip ediliyor.

(Şam/Halep/İdlib/Lazkiye)

AA